Bilimsel tefsire kaynak olarak kabul edilen başlıca ayetler ve tefsiri
Verses which are claimed as evidence to availabilty of implementing scientific commentary to quran and their commentary
  1. Tez No: 717159
  2. Yazar: EMRAH DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kuran'ı Kerim'in ayetleri anlamlı bir bütün oluşturmakta ve çoğu zaman ayetler birbirini tefsir ederek Kur'an'ın anlaşılması kolaylaşmaktadır. Kur'an'ın doğru anlaşılabilmesi için ayetlerin içeriklerinin doğru anlaşılması hayatî bir önem arz etmektedir. Kur'an'a bütüncül bakış açısıyla yaklaşılması gerekmektedir. Bilimsel tefsiri Kur'an ayetlerine uygulayanlar delillerini öncelikle Kur'an'dan getirmektedir. Bilimsel tefsirin imkânına Kur'an'dan delil getirenlerin başvurdukları En'am 6/38, En'am 6/59, Nahl 16/89, Kehf 18/109, Yusuf 12/111 ve Lokman 31/27. ayetlerdir. Bu ayetlerin bilimsel tefsir metoduna kaynaklık etmesinin imkânını sorguladık. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilimsel tefsir ile alakalı temel bilgiler verilmiş ve bilimsel tefsirin kavramsal çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde bilimsel tefsirin Kur'an'a uygulanmasını mümkün görenlerin delil olarak öne sürdükleri ayetler incelenmiştir. İlgili ayetler klasik ve modern tefsirlerden yararlanılarak değerlenmiştir. Anlam yorum ekseninde tefsir ettiğimizde ayetlerin bilimsel tefsire kaynaklık etmesinde ciddi sorunlar barındırdığı tespit edilmiştir. Adı geçen ayetlerin bilimsel tefsire delil olması sorunu tartışılarak elde edilen veriler sonuç bölümünde zikredilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The verses of the Qur'an form a meaningful unity, and most of the time, the verses comment each other, making it easier to understand the Qur'an. In order to understand the Qur'an correctly, it is vital to understand the contents of the verses correctly. It is necessary to approach the Qur'an from a holistic perspective. Those who apply scientific commentary to the verses of the Qur'an primarily bring their evidence from the Qur'an. Al-An'am 6/38,Al-An'am 6/59, and An-Nahl 16/89,Al-Kahf 18/109,Yusuf 12/111 and Luqmaan 31/27 are verses, which are applied by those who provide evidencefrom the Qur'an for the possibility of scientific commentary. We questioned the possibility of these verses being a source for the scientific commentary method. Our work consists of two parts. In the first chapter, basic information about scientific commentary is given and the conceptual framework of scientific commentary is drawn. In the second part, the verses put forward by those who consider itpossible to apply scientific commentary to the Qur'an are examined. The relevant verses wereevaluated by using classical and modern commentary. When we comment it on the axis of commentary, it has been determined that the verses have serious problems in being a source forscientific commentary. The study was completed by discussing the problem of the aforementioned verses being evidence for scientific commentary, and mentioning the data obtained in the conclusion section.