Öğretmen adaylarının kültürel değerlerine göre hazcı ve faydacı motivasyonlarının mobil teknolojileri kullanımlarına yönelik davranışsal niyetlerinin üzerindeki etkisi
The effect of the hedonistic and utilitarian motivations of the teacher candidates on their behavioural intentions for their use of mobile technologies according to their cultural values
  1. Tez No: 717167
  2. Yazar: AYŞE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Her geçen gün dijitalleşen dünya; insanı, teknolojiyi ve iletişimi içeren alanlarda öğretmen adaylarının da bu dijitalleşmeye uyum sağlamasını gerektirmektedir. Öğretmen adaylarının, mobil teknolojileri öğrenme ortamlarına entegre ederek bu dönüşümü sağlamaları oldukça önem taşımaktadır. Bu araştırmada öğretmen adaylarının kültürel değerlerine göre hazcı ve faydacı motivasyonlarının mobil teknolojileri kullanımlarına yönelik davranışsal niyetlerinin üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen araştırmada veriler toplamda 3 bölümden oluşan veri toplama aracı ile elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 350 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, Türk öğretmen adaylarının mobil teknolojileri kabullerini belirlemeye yönelik genişletilmiş model TKM modelinin geçerliğini desteklemiştir. Öğretmen adaylarının kültürel değerlerinin mobil teknolojilerin kabulü üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda öğretmen adaylarının kültürel değerlerine göre mobil teknolojileri kullanımlarına yönelik davranışsal niyetlerinin faydacı olduğu dolayısıyla mobil teknolojileri fayda amaçlı satın aldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world digitalizes, day by day, which requires teacher candidates to adapt to this digitalization in fields that include people, technology and communication. It is crucially important for teacher candidates to integrate such mobile technologies into their learning environments to keep up with this transformation/digitalizing process. In this research, it was aimed to determine the effect of teacher candidates' hedonic and utilitarian motivations on their behavioural intentions towards their use of mobile technologies, according to their cultural values. In the research conducted with the relational survey model, the data were obtained with a data collection tool consisting of 3 parts in total. The participants of the research consisted of 350 teacher candidates. According to the results of the research, the extended model for determining Turkish teacher candidates' acceptance of mobile technologies supported the validity of the TAM model. It has been determined that the cultural values of teacher candidates have a significant impact on the acceptance of mobile technologies. Additionally, it was concluded that the behavioural intentions of the teacher candidates to use mobile technologies according to their cultural values are utilitarian, therefore they buy mobile technologies for benefit.