Belediyelerin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamadaki rolü: Kadın dostu kentler projesi kapsamında yer alan büyükşehir belediyeleri üzerine bir araştırma
The role of municipalities in ensuring gender equality: Research on metropolitan municipalities within the scope of the women friendly cities project
  1. Tez No: 717210
  2. Yazar: GÜLŞAH AKÇAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BİRİCİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de hayata geçirilmiş olan Kadın Dostu Kentler Projesi'ne dahil olan kentler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın amacı, büyükşehir belediyelerinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleştirilmesindeki rolünü ve etkisini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, nitel araştırma yöntemi olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Kadın Dostu Kentler Projesi kapsamında yer alan kentlerden bir örneklem belirlenmiştir. Örneklemde yer alan her bir kent için hazırlanmış olan Yerel Eşitlik Eylem Planları ve büyükşehir belediyelerinin faaliyet raporları incelenmiştir. Yerel Eşitlik Eylem Planları ile büyükşehir belediyelerinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleştirilmesinde hangi faaliyet alanları ile sorumlu oldukları belirlenmiştir. Faaliyet raporları incelenerek de büyükşehir belediyelerinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleştirilmesine yönelik, belirlenmiş olan faaliyetlerden hangilerini yerine getirdikleri ortaya koyulmuştur. Yapılan araştırmada büyükşehir belediyelerinin sorumlu olduğu birçok faaliyeti yerine getirilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Büyükşehir belediyeleri tarafından yerine getirilmiş olan faaliyetlerin ise toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı yapma konusunda yetersiz kaldığı ve konuya ilişkin bir farkındalığın oluşmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önemli olanın hedefleri belirlemek değil, bu hedefleri hayata geçirmek olduğunu göstermiştir. Sonuçlar doğrultusunda büyükşehir belediyelerinin toplumsal cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmelerine yönelik bazı önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a research was conducted on the provinces included in the Women Friendly Cities Project implemented in Turkey. The aim is to reveal the role and impact of metropolitan municipalities in realizing gender equality. Within the scope of the research, document analysis, which is a qualitative research method, was used. A sample was determined from the cities in the scope of the Women Friendly Cities Project. The Local Equality Action Plans prepared for each city in the sample and the activity reports of the metropolitan municipalities were examined. With the Local Equality Action Plans, it has been determined which areas of activity the metropolitan municipalities are responsible for in realizing gender equality. By examining the activity reports, it has been revealed which of the activities determined for the realization of gender equality by the metropolitan municipalities. In the research, it has been concluded that many activities for which metropolitan municipalities are responsible are not fulfilled. It has been determined that the activities carried out by the metropolitan municipalities are insufficient to contribute to gender equality and there is no awareness on the subject. The results showed that the important thing is not to set the goals, but to put them into practice. In line with the results obtained, some suggestions for the realization of gender equality by metropolitan municipalities are also included.