Acil sağlık hizmetlerinde çağrı merkezlerinin yönetimi:Özel bir kuruluş örneği
Management of call centers in emergency health services: An example of a private health institution
  1. Tez No: 717211
  2. Yazar: HAZAL AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Healtcare Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada çağrı merkezi hizmetleri teknoloji ile birlikte sürekli gelişmiş ve hizmet alıcılar tarafından çoktan kabul görmüş bir sektör halini almıştır. Bu hizmetlerin sunumunda başarılı olabilen işletme ve kurumlar tercih sebebi olmaktadır. Çağrı merkezlerinin sağlık sektöründeki yeri de aynı ölçüde önem arz etmekte ve iyi yönetilmeleri halinde verimlilik, sürdürülebilirlik, çalışan ve hizmet alanların memnuniyeti ile kuruma bağlılıkları artmaktadır. Acil sağlık hizmetleri sunumunda önemli bir bileşen olan acil çağrı merkezlerinin doğru kurgulanması ve iyi yönetimi ise hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu çalışmada; yalnız ulusal platformda değil, uluslararası sağlık piyasasında da önemli bir konuma sahip, sağlık ile ilgili birden fazla işkolunda faaliyet gösteren özel bir kurumun, hastane öncesi acil sağlık ve hastane sonrası bakım hizmetleri taleplerine yanıt oluşturan bir iştirak kuruluşunun çağrı merkezi; çağrıların karşılanması, değerlendirilmesi, yönlendirilmesi, taleplerin hizmete dönüşmesi ve bu süreçlerin yönetimi açısından incelenmiştir. Çok yönlü, güçlü, disiplinler arası etkin faaliyetlerde bulunabilecek şekilde tasarlanmış ve iyi yönetilen bir acil çağrı merkezi modeli ortaya koyabilmek adına yapılan, Türkiye ve dünyadaki literatürde ortaya konmuş birçok örneğin incelendiği çalışmada acil çağrı merkezleri ve yönetimi için önerilerimiz bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Call center services in the world have been continuously developed with technology and have already become a sector accepted by service customers. Institutions and organizations that can be successful in providing these services are preferred. The value of call centers in the health sector is equally important, and if they are managed well; productivity, sustainability, satisfaction of employees and service users and their loyalty to the institution increase. Correct design and management of emergency call centers, which are an important component of emergency health services, can be life-saving. In this study; the call center of a subsidiary organization that responds to the pre-hospital emergency and after-hospital care requests of a private institution operating in more than one health-related business, which has an important position not only in the national platform but also in the international health market; it has been examined in terms of meeting, evaluating, directing the calls, transforming the requests into service and the management of these processes. We have suggestions for emergency call centers and their management in the study, which examines many examples in the literature in Turkey and the world, which was carried out in order to reveal a well-managed emergency call center model that is designed to be versatile, powerful, and capable of interdisciplinary effective activities.