Temel belirleyicileri bağlamında takvim tasarımlarının problematikleri ve çözüm önerileri
The Problems in the corelational possitions of calender designs at the context of their basic determinants and the solution proposes
- Tez No: 72083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
DÖRDÜNCÜ BOLUM 4.1. ÖZET insanın yaşamsal etkinliklerinde istikrarı sağlamak için oluşturduğu bir araç olan takvim; zaman in değerlendirilmesine getirdiği düzen açısından, kendine bağlı kalınarak yaşanması zorunluluğu ile bugün sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Toplumumuzun değişik kesimlerinin farklı beklentilerini karşılamak üzere gerçekleştirilmiş takvim tasarımları, niteliksel açıdan önemleri ile orantılı bir düzey göstermemektedir,Bu genel durumun nedenleri ile ilgisinde irdelenmesi, araştırmaya değer görülmüştür. Çalışmada, tasarım sürecinin -belirleyici olarak algılanabilir türden- girdileri arasındaki ilişkiler düzenini çözümleme amaçlanmaktadır. Takvimin pratik işlevi yanında, kullanımı ile zaman içinde oluşan kültürel ve estetik bir nesne olma özelliği de vardır. Tasarım üzerinde bunların belirleyici etkisi olduğu gibi, tanıtım işlevi (reklam), müşteri beklentileri, hedef kitlenin kültürel yapısı, estetik yargıları ve alışkanlıkları da birer belirleyicidir. Bu çalışma belirleyiciler ve etkileri karşılaştırmalı örneklerle açımlanmış; aralarındaki ilgiler ortaya konmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda öneriler, gerekçeli açıklamaları olan bir dizi takvim serisiyle, uygulamalı olarak da örneklenmiştir. Bu örneklemeler için tür olarak özellikle yaygın kullanımı ve diğer takvim türlerine oranla tasarımcıya sağladığı yüzey genişliği açısından yeni kullanım ve beğeni ölçütleri ileteni olarak daha etkili olacağına inandığımız duvar takvimleri tercih edilmiştir. 74
Özet (Çeviri)
4.2. ABSTRACT Calendar, a tool to form the balance of activities in human life, is a unavoidable part of today's social life, from the point of order to adjust the time-requiring a dependable life spend to itself. The worked-calendar designs to respond the different demands of different social groups of the society do not show a level of paralellity to their importance of quality. The general statement is thought worthy to search, pointing out with. In this study, the order of correlations among the inputs of the project period is aimed for assassment. Calendar is cultural and easthetic object as well as it has a formal practical function. They have a significant decisive effect not only on projects,but also on the function of indroduction (advertisment), the demens of costumers, the cultural structure of the targeted groups; the easthetic valies and customs. This study explain the pointer and the effects with contructive examples, and shows the relationships among them. At the same time, suggestions examplified practicaly with a dosen calendar design series having causal explanations. For theese examples, wall calendars are prefered to be the type because they have a wide usage and provide a great advantege for the designer as compered to other calendar types. 75