Suriyeli mülteci çocuklarda Post Travmatik Stres Bozukluğu için Theraplay Grup Oyun Terapisi etkinliğinin araştırılması
A study of Theraplay Group Play Therapy effectiveness for Post Traumatic Stress Disorder in Syrian refugee children
  1. Tez No: 717255
  2. Yazar: BÜŞRA İŞCAN KUZUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bireyler benzer biyolojik sistemlerle dünyaya gelmiş olmalarına rağmen kendilerini ve dünyayı algılama, yorumlama ve tepki verme biçimlerinin farklı olmasının nedeni çocukluk çağında deneyimledikleri travmatik yaşantılardır. Travmanın ardından sinir sisteminde oluşan aksaklıklar sonucunda bireylerde; bilişsel, davranışsal ve duygusal pek çok semptom ortaya çıkmaktadır. Travma sonrasında bellekte oluşan aksaklıkların ve ortaya çıkan semptomların tedavisi için kullanılan oyun terapi ekollerinden biri de Theraplay®'dir. Bu araştırmada savaş, göç ve ebeveyn vefatı gibi travmatik deneyimler yaşamış Suriyeli çocukların travma sonrası stres düzeylerinin azalması ve öznel mutluluk düzeylerinin artması amaçlanmıştır. Araştırmaya Yetim Vakfı'ndan ücretsiz psikososyal destek alan 7-15 yaş aralığındaki ve yaş ortalaması 12,06±2,30 olan 22 kız ve 10 erkek olmak üzere toplam 32 kişi katılmıştır. Araştırmanın ilk adımı olarak katılımcılara araştırma ölçekleri ve demografik veri formunun bulunduğu anket formu uygulanmıştır. İkinci adımda, yaş aralıklarına göre gruplandırılan çocuklara 12 hafta boyunca ve haftada bir olacak şekilde Theraplay Grup Oyun Terapisi yapılmıştır. Terapinin ardından araştırma ölçekleri ve demografik veri formu tekrar uygulanmıştır. Veri analizlerine göre araştırmaya katılan çocukların terapi öncesi ve sonrasındaki stres ve öznel mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Uygulanan Theraplay Grup Oyun Terapisi ile çocukların stres düzeylerinin düştüğü ve öznel mutluluk düzeylerinin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although individuals were born with similar biological systems, their different perceptions, interpretations, and reactions about themselves and the world are due to their childhood traumatic experiences. As a result of the malfunction of the neurological system caused by trauma; individuals develop a variety of cognitive, behavioral, and emotional symptoms. Theraplay® is one of the game therapy schools with the aim of treating post-traumatic symptoms and malfunctions of the neurological system. This research aims to reduce stress levels and increase the subjective well-being of Syrian refugee children who have been exposed to traumatic experiences such as war, migration and loss of a parents. The study included 22 women and 10 men aged 12.06 + -2.30 years, who received psychosocial support from Yetim Vakfı. As a first research step, the questionnaire form with the research scales and the demographic data sheet is used. In the second step, the children are grouped according to their age and the group Theraplay is practiced on a weekly basis. Research scales and demographic data sheet are performed again after therapy. According to the data analysis, a significant difference in the stress level and in the subjective happiness of the children between pre- and post-therapy states was found. The Theraplay Group Play Therapy is found to have reduced their stress levels and increased their subjective happiness.