Investigation of silk protein sericin use for the short-term storage of rabbit sperm at 4 and 15°c
Tavşan spermasının 4 ve 15°C de kısa süreli saklanması amacıyla ipek proteini serisinin kullanılma olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 717297
  2. Yazar: SANAN RAZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama (Veteriner) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Tavşan spermasının kısa süreli saklanması sırasında sperma kalitesi üzerine serisin ve saklama sıcaklığının (4 ve 15°C) etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışma ardışık üç deney çerçevesinde yürütüldü. Birinci ve ikinci deneyde birleştirilen spermalar (beş ejekülattan) 50M ml-1 ye ulaşacak şekilde sulandırıldıktan sonra kontrol, %0.1 ve %0.5 serisin olmak üzere 3 gruba bölündü, daha sonra da her grup 4 ve 15°C olmak üzere tekrar 2 kısma ayrıldı. Sperma motilitesi CASA yardımıyla belirlendi, canlı spermatozoon oranı, membran ve akrozomal bütünlük oranları 0, 24, 48 ve 72 saatlik saklama sonrası incelendi. Örneklerin in vivo fertilite düzeyleri üçüncü deneyde test edildi. Bulgular: 4°C de saklanan %0.5 serisin grubunda motilite ve akrozom bütünlüğü oranları %0.1 serisin ve kontrol gruplarından daha yüksek bulundu. 15°C de %0.1 serisin grubu 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyon sonunda sırasıyla önemli oranda daha yüksek motilite ve membran bütünlüğü sağladı. Benzer biçimde, 72 saatlik sonunda %0.1 serisin grubunda canlı spermatozoon ve akrozom bütünlüğü önemli ölçüde (P < 0.05) yüksek bulundu. Genel olarak; total motilite, canlı spermatozoon oranları, membran ve akrozom bütünlüğüne sahip spermatozoon oranları %0.1 ve %0.5 serisin gruplarda 15°C de 4°C ye göre daha yüksek bulundu. Kontrol grubu yapılan tohumlamalarda (%50.0 ve %42.8) %0.1 serisin grubuna (%66.6 ve %71.4) göre sayısal olarak daha düşük gebelik oranları elde edildi (P > 0.05). Ancak, yavru sayısı tüm gruplarda benzer bulundu. 15 °C de (%57.1) %0.5 serisin grubuna 4°C de saklananlara (%33.3) göre sayısal olarak daha yüksek gebelik oranları saptandı. Sonuç: Kısa süreli saklamada 15 °C nin 4°C ye göre tavşan sperması için daha avantajlı olduğu, %0.1 ve %0.5 lik serisin ilavesinin kısa süreli saklanan örneklerde sperma kalitesini arttırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of sericin and temperature (4 and 15°C) on short term storage quality of rabbit semen Material and Methods: The study was performed in three experiments. In the first and second experiment, semen pool (from five ejaculates) was diluted to 50M ml−1 sperm concentration, and divided into control, 0.1% and 0.5% sericin groups, later further divided to 4 or 15°C partitions. Sperm motility was analyzed by CASA and livability, membrane and acrosome integrity were checked at 0, 24, 48, and 72 h of storage for all semen samples. In vivo fertility was assessed in third experiment. Results: 0.5% sericin groups showed higher rates of sperm motility and acrosome integrity compared with 0.1% sericin and control group at 4°C. At 15°C, 0.1% sericin showed significantly higher percentage of sperm motility, membrane integrity at 24, 48 and 72 h, respectively. Similarly, higher viability and acrosome integrity was found at 15°C (P < 0.05) for 0.1% sericin group at 72 h. As a whole, the parameters i.e. total motility, viability, membrane and acrosome integrity were significantly higher (P < 0.05) for 0.1 and 0.5% sericin treated samples stored at 15°C than at 4°C. Pregnancy rates for does inseminated with control were lower (50, 42.8%) than 0.1% sericin (66.6, and 71.4%) at 4 and 15°C (P > 0.05), respectively. However, litter size was similar in all groups and 0.5% sericin group had higher pregnancy rate (57.1%) for 15°C doses than 4°C (33.3%). Conclusion: It was concluded that 15°C was better than 4°C for the short-term storage of rabbit semen, and both 0.1 and 0.5% sericin supplementation improved quality of chilled rabbit semen.