Sağlık profesyonellerinin kadına yönelik uygulanan şiddet belirtilerini tanıma ve bildirim yapma niyeti/davranışı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of health professionals on recognizing and reporting intention/behavior the signs of violence against women
- Tez No: 717296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, hemşire, ebe ve hekimlerin kadına yönelik uygulanan şiddetin belirtilerini tanıma düzeylerini, ayırt edebildikleri şiddet vakalarını bildirmeye olan niyet ve davranışlarını ölçmek ve belirtileri tanıma düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 02 Ağustos 2021 – 03 Eylül 2021 tarihleri arasında 219 hekim, hemşire ve ebe katılımıyla kesitsel ve analitik olarak yürütülmüştür. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Birey Tanıtım Formu,“Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddetin Belirtilerini Tanımlarına Yönelik Ölçek (HEKYŞBTÖ”) ve“Sağlık Çalışanlarının Kadına Yönelik Eş Şiddeti Bildirimi Yapma Niyeti/Davranışı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde Social Package for Statistical Science 22.0 (SPSS 22.0) programı kullanılmıştır. Tanıtıcı form ile toplanan veriler, sayı, yüzde, ortalama hesaplamaları ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to measure the level of recognition of the symptoms of violence against women, the intention and behaviors of nurses, midwives and physicians to report violence cases that they can distinguish, and to determine the factors affecting the level of recognition of symptoms. Materials and Methods: The study was carried out cross-sectionally and analytically with the participation of 219 physicians, nurses and midwives between 02 August 2021 – 03 September 2021. The research data were collected using the Individual Identification Form prepared by the researcher, the Scale for Nurses and Midwives to Definition of the Symptoms of Violence Against Women (SNMDSVAW), and the Intention/Behavior Scale of Health Workers to Notify Spousal Violence Against Women. Social Package for Statistical Science 22.0 (SPSS 22.0) program was used to evaluate the research data. The data collected with the descriptive form were analyzed with number, percentage and average calculations.