11 Eylül 2001 sonrası Pakistan'ın terörizmle mücadelesinin Afganistan milli güvenliğine etkisi
The effect of Pakistan's fight against terrorism after 11 September 2001 on national security of Afghanistan
  1. Tez No: 717367
  2. Yazar: GULBEDDIN RAHIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Pakistan ve Afganistan iki sınır ülke olmalarının ötesinde pek çok ortak özelliklere sahiptir. Bu ülkelerin geçmişten kalan sorunları (Durand Hattı ve Peştunistan Meselesi) vardır. Bu sorunlara ek olarak özellikle 1979 SSCB'nin Afganistan işgalinden sonra Pakistan-Afganistan arasında dini aşırıcılık yanlısı gruplar, terör örgütleri ve terörizm olgusu gibi konular bu ülkeleri, bölgeyi ve uluslararası güvenliği tehdit edecek olan meseleler olarak ortaya çıkmıştır. Terörizm olgusu, 1990'lardan günümüze kadar Afganistan ve Pakistan'ın en büyük sorunlarından biri olarak ve her iki ülke de kendi topraklarında terörizm kanserine karşı hayatta kalma mücadelesi vermektedir. 11 Eylül 2001'de Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) karşı yapılan terörist saldırıları ABD'nin uluslararası bir koalisyon ile 'Terörizme Karşı Savaş' adlı operasyonu ile Afganistan'da müdahalede bulundu. Pakistan da bu savaşta ABD'nin yanında yer alarak Afganistan konumunda terörizme karşı mücadelede aktif rol oynadı. Uluslararası koalisyon güçleri ve Pakistan mücadelenin ilk yıllarında terörist gruplarını etkisiz hale getimeyi başardı, terörist grupları büyük kayıplara maruz kaldılar ve birçoğu Afganistan-Pakistan sınırındaki eyaletlere kaçtılar ve kendilerine sığınak buldular. Fakat sonraki yıllarda bu gruplar daha aktif hale gelerek Afganistan ve Pakistan devletlerine karşı daha şiddetli ve etkileyici eylemlere başvurdular. Bu dönemden sonra her iki ülkede bir terörizm dalgası ve siyasi aktörlerle karşı karşıya kalmıştır ve politika yapıcıları terörizmle mücadele stratejilerini etkin bir şekilde uygulamak ve barışı sağlamak için çözümler bulmaya çalışmıştır. Bu kapsamda araştırmanın amacı 11 Eylül 2001 Sonrası Pakistan'ın Terörizmle Mücadelesinin Afganistan Milli Güvenliğine Etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma şu sorulara cevap aramaktadır. Pakistan'ın terörizmle mücadelesi Afganistan güvenliğini nasıl ve hangi yönde etkiledi? Pakistan Afganistan'da ne arıyor? Pakistan'ın Afganistan'da aradığı faydalar nelerdir? Pakistan'ın ulusal çıkarları, Afganistan'daki terörist grupları ve Taliban'ı destekleyerek ve güçlendirerek güvence altına alınacak mı?
Özet (Çeviri)
Pakistan and Afghanistan have many common features beyond being two border countries. These countries have problems from the past (Durand Line and Pashtunistan Issue). In addition to these problems, especially after the 1979 USSR invasion of Afghanistan, issues such as religious extremist groups, terrorist organizations and the phenomenon of terrorism between Pakistan and Afghanistan emerged as issues that would threaten these countries, the region and international security. The phenomenon of terrorism has been one of the biggest problems of Afghanistan and Pakistan since the 1990s, and both countries are struggling to survive against the cancer of terrorism in their own lands. The terrorist attacks against the United States of America (USA) on September 11, 2001, the United States intervened in Afghanistan with an international coalition called the“War on Terrorism”operation. Pakistan also sided with the USA in this war and played an active role in the fight against terrorism in Afghanistan. The international coalition forces and Pakistan managed to neutralize the terrorist groups in the first years of the struggle, the terrorist groups suffered great losses and many fled to the provinces on the Afghanistan-Pakistan border and found shelter. However, in the following years, these groups became more active and resorted to more violent and impressive actions against the states of Afghanistan and Pakistan. After this period, both countries faced a wave of terrorism and political actors, and policy makers tried to find solutions to effectively implement counter-terrorism strategies and to ensure peace. In this context, the aim of the research is to examine the Effect of Pakistan's Struggle Against Terrorism After September 11, 2001 on Afghanistan's National Security. This research seeks answers to the following questions: How and in what way did Pakistan's fight against terrorism affect Afghanistan's security? What is Pakistan doing in Afghanistan? What benefits does Pakistan seek in Afghanistan? Will Pakistan's national interests be secured by supporting and strengthening terrorist groups and the Taliban in Afghanistan?