Factors affecting the NATO mission in Afghanistan
Afganistan'daki NATO misyonunu etkileyen faktörler
- Tez No: 908261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELNUR İSMAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
NATO'nun Afganistan'daki misyonu, yirmi birinci yüzyılın en karmaşık ve tartışmalı uluslararası askeri müdahalelerinden biridir. Bu misyon, terörle mücadele, güvenliğin sağlanması ve Afganistan'ın siyasi ve güvenlik yapılarının yeniden inşası amacıyla başlatılmıştır. Ancak, birçok alanda belirlenen hedeflere ulaşmakta başarısız olmuştur. Bu araştırma, çeşitli faktörleri inceleyerek bu misyonun başarısızlık nedenlerini detaylı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır.Bu araştırma üç ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, Afganistan'ın sosyal ve kültürel yapısının, bu ülkedeki NATO misyonunun başarısızlığı üzerindeki etkisini incelemektedir. İkinci bölüm, Afganistan'ın komşu ülkelerinin, özellikle Pakistan ve İran'ın, Afganistan'ın siyasi ve güvenlik gelişm. Afganistan'ın sosyal ve kültürel yapısı, kabilevi özellikleri, etnik farklılıkları, gelenekselci yapısı ve dinin merkezi rolüyle birlikte, NATO'nun bu ülkedeki misyonunun başarısızlığını doğrudan etkilemiştir. NATO, bu karmaşık yapılarla etkili bir şekilde etkileşim kurmayı başaramamış ve bu sosyal ve kültürel zorluklarla başa çıkmak için uygun stratejiler geliştirememiştir. Bu durum, Afgan toplumunun ihtiyaçlarını ve dinamiklerini anlamada yetersiz kalan bir yaklaşımın sonucunda ortaya çıkmış ve misyonun etkisiz hale gelmesine neden olmuştur. sonuçlanmasına neden olmuştur. Afganistan, geniş etnik çeşitliliğe sahip bir ülkedir ve bu ülkede Peştunlar, Tacikler, Hazaralar ve Özbekler gibi farklı etnik gruplar, sosyal ve siyasi gelişmelerde önemli roller oynamaktadır. Bu etnik çeşitlilik, doğrudan ülke içindeki karar alma süreçlerini ve politikaları etkilemekte olup, aynı zamanda bu gruplar arasındaki tarihi gerilimler ve çatışmalar, istikrarlı bir siyasi yapı oluşturma çabalarını da etkileyebilmektedir. NATO, Afganistan'da yeniden yapılanma ve güvenliğin sağlanması sürecine dahil olan bir dış güç olarak, bu alandaki her türlü müdahalenin etnik ve sosyal hassasiyetleri dikkate alması gerektiği gerçeğiyle karşı karşıya kaldı. Afganistan'ın siyasi yapısı, tarih boyunca savaşlar, krizler ve dış müdahalelerin etkisi altında şekillenmiştir. NATO'nun kendi özelliklerine sahip bir demokratik sistem kurma çabaları, devlet kurumlarının zayıflığı, yaygın yolsuzluk ve modern yönetim sistemlerini idare etme konusundaki deneyim eksikliği gibi büyük engellerle karşılaştı. Bu durum, NATO'nun demokratikleşme hedeflerini gerçekleştirme konusunda zorluklarla karşılaşmasına neden oldu. Büyük mali ve insan kaynağı harcamalarına rağmen, demokratik bir devlet kurma çabaları ciddi zorluklarla karşılaştı. NATO, birçok durumda Afganistan'daki iç sorunların üstesinden gelememiş ve bu başarısızlıklar, Afganistan'daki askeri ve sivil görevlerin yürütülme biçimine yönelik eleştirilerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. 2001 yılında Taliban rejiminin devrilmesinin ardından, ABD ve NATO Afganistan'da merkezi ve demokratik bir siyasi sistem kurmaya çalıştılar. Bu merkezi sistem, onların bakış açısına göre ülkede istikrar ve düzen sağlayabilecek ve ekonomik ile sosyal ilerleme için bir temel oluşturabilecek bir yönetim modeli olarak görülüyordu. Ancak bu yaklaşım, tarihsel olarak yerel ve etnik güçlere dayanan Afganistan'ın siyasi kültürüyle çelişiyordu. Afganistan, tarih boyunca genellikle yerel veya etnik gruplar tarafından yönetilen, merkeziyetçi olmayan siyasi yapılar görmüştür. Bu yapılar, yerel ve etnik liderlerin kader belirleme ve kaynak yönetme konusunda önemli bir rol oynadığı sistemlerdi. Özellikle Afganistan'ın kırsal ve uzak bölgelerinde, bu tür bir yönetim modeli sadece yaygın olmakla kalmamış, aynı zamanda halk tarafından da kabul edilmiştir. Buna karşın, NATO ve ABD'nin uygulamaya çalıştığı merkezi sistem, gücün tek bir merkezi hükümette toplanmasını öngörüyordu ve bu durum, birçok yerel ve etnik grup tarafından genellikle reddediliyordu. Bu çelişkiler, NATO ve ABD'nin karşılaştığı büyük zorluklara yol açtı. Özellikle, Afganistan'daki birçok etnik grup, merkezi hükümetin başkenti Kabil'in, kendi ihtiyaçlarını ve önceliklerini göz önünde bulunduramadığını hissediyordu. Sonuç olarak, birçok bölgede merkezi hükümetin etkisi zayıf kaldı. Yolsuzluk, siyasi süreçlerdeki şeffaflık eksiklikleri ve kaynakların adaletsiz dağıtımı bu güvensizliği daha da derinleştirerek, birçok Afgan halkının merkezi hükümete güvenmek yerine yerel ve etnik liderlerine başvurmasına neden oldu. Ayrıca, Afganistan'ın komşu ülkelerinin, özellikle Pakistan ve İran'ın, çıkar çatışmaları bu ülkede istikrarsızlık yaratılmasında ve NATO'nun başarısızlığında önemli bir rol oynamıştır. Her bir ülke, kendi stratejik ve güvenlik çıkarları doğrultusunda, istikrarlı ve birleşik bir Afganistan'ı desteklemek yerine, NATO'nun misyonuyla çatışma halinde olan grupları ve güçleri desteklemiştir. Bu durum, yalnızca NATO'nun çabalarını engellemekle kalmamış, aynı zamanda Afganistan'da devam eden çatışmaları daha da karmaşık hale getirmiştir. Afganistan'ın komşu ülkelerinin politikaları da NATO'nun misyonu üzerinde etkili olan faktörlerden biriydi. Bu bölümde ele alınan ana meselelerden biri, Pakistan'ın Taliban'ı, Taliban rejiminin devrilmesinin ardından nasıl desteklediğidir. Pakistan, özellikle 2001 sonrasındaki ilk yıllarda, açıkça ve gizliden Taliban'ı destekledi ve bu grubu, Afganistan'daki NATO ve ABD güçlerinin varlığını engellemek ve kendi bölgesel etkisini güçlendirmek için bir araç olarak gördü. Pakistan'ın Taliban'a verdiği destek, yalnızca Afganistan'daki iç isyanları güçlendirmekle kalmadı, aynı zamanda güvenlik ve siyasi durumu daha da karmaşık hale getirdi. Bu destekler, Taliban liderlerine barınak sağlamak, lojistik ve mali destek sunmak ve isyancıların sınırları geçmesini kolaylaştırmak gibi unsurları içeriyordu. Bu müdahaleler doğrudan şiddetin artmasına ve Afganistan'daki güvensizliğin devam etmesine yol açtı, ayrıca NATO'nun misyonunun başarılı bir şekilde ilerlemesini engelledi. Pakistan'ın Afganistan'daki dış politikasının bir diğer önemli boyutu, ülkenin Afganistan'da uyguladığı“stratejik derinlik”politikasındadır. Bu politika, özellikle 2001 sonrası gelişmeler ve NATO'nun Afganistan'daki varlığıyla daha da önemli hale geldi. Pakistan, Afganistan'daki İslamcı grupları ve Taliban'ı destekleyerek stratejik derinlik sağlamayı hedefledi ve Hindistan ile gerilim durumunda, Afganistan'ı bir arka üs olarak kullanmayı amaçladı. Bu strateji, Pakistan'ın iç güvenliği için ağır maliyetler doğurmuş ve bölgedeki gerilimleri artırmış olmasına rağmen, Pakistan'ın Afganistan'daki politikaları dolaylı olarak savaşı ve istikrarsızlığı derinleştiren bir etki yaratmıştır. İran, NATO'nun Afganistan'daki varlığı süresince, ülkedeki istikrarsızlığı artıran politikalar izledi. Taliban'ın düşüşünün ardından, İran başlangıçta bu gruptan geçmişteki düşmanlıklar nedeniyle uzak durduysa da, ilerleyen süreçte güvenlik tehditleri ve bölgedeki Amerika ve NATO ile rekabetle karşı karşıya kaldığında, Taliban'ın bazı kanatlarıyla ilişkilerini geliştirdi. Bu destekler, özellikle NATO'ya karşı olan gruplara mali ve askeri yardımlar sağlamakla kendini gösterdi. Öte yandan, İran her zaman, Afganistan'daki kültürel, dini ve ekonomik bağlantılarını kullanarak nüfuzunu genişletmeye çalıştı. Bu nüfuz, özellikle Şii Hazaralar ve diğer dini gruplar arasında yoğunlaşmıştı ve dolaylı olarak Afganistan'ın politikalarının şekillenmesinde etkili oldu. Bu durum, NATO'nun Afgan hükümetiyle olan etkileşimlerini karmaşık hale getirdi.İran'ın Afganistan'daki Amerikan karşıtı politikası, İran'ın Afganistan ile ilişkileri ve NATO ve ABD güçlerinin ülkedeki varlığı konusundaki önemli ve karmaşık bir boyuttur. 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ve Taliban rejiminin Amerikan güçleri tarafından devrilmesinin ardından, İran dolaylı olarak ve çeşitli araçları kullanarak Afganistan politikalarındaki rolünü daha belirgin hale getirdi. Bu politikalar, büyük ölçüde İran'ın Amerikan karşıtı yaklaşımı ve bölgedeki jeopolitik çıkarlarının etkisi altındaydı. Orta Asya ülkeleri, Özbekistan, Tacikistan ve Kazakistan gibi, Afganistan'daki NATO askeri operasyonlarını lojistik yollar aracılığıyla desteklediler. Bu yollar,“Kuzey Yolu”olarak biliniyor ve Pakistan'ın güvenlik tehditlerinin ardından daha da önemli hale geldi. Ayrıca, bu ülkeler uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede de işbirliği yaptı. Ancak, iç siyasi endişeler ve Rusya'nın baskıları nedeniyle, NATO ile işbirlikleri sınırlı kaldı. Bu ülkeler, güvenlik ve askeri konularda ilişkilerini genişletmek yerine, transit ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele gibi sınırlı işbirliklerine odaklanmayı tercih ettiler. NATO misyonu; hükümetteki yaygın yolsuzluk, askeri eylemlere aşırı odaklanma, kuvvetlerin yönetimi ve koordinasyonundaki yetersizlikler ile stratejik hatalar nedeniyle başarısız oldu. Özellikle, Afganistan'ın tarih ve kültürünü göz ardı etmek, bağlı bir ordu yaratma girişimleri, ağır sivil kayıplar ve Afganistan'dan ani ve sorumsuz bir şekilde çekilmek, bu misyonun başarısızlığa uğramasında önemli faktörler arasında yer aldı. Tüm bu unsurlar, NATO'nun hedeflerine ulaşmasını engellemiş ve Afganistan'da daha derin bir kriz ortamı yaratmıştır. NATO, Afghanistan'a girdiğinde, askeri ve sivil görevleri çerçevesinde terörizmle mücadele, istikrar ve güvenlik sağlama, ve demokratik ve istikrarlı bir devlet kurma gibi hedefler izliyordu. Ana hedeflerden biri, El Kaide gibi terörist ağlarını yok etmek ve Taliban'ın iktidara geri dönüşünü engellemekti. NATO ayrıca, Afganistan'ın askeri ve hükümet altyapılarını güçlendirerek, bu ülkeyi bölgedeki başarılı bir örnek haline getirmeyi amaçladı. Ancak, bu yüksek hedeflere rağmen, NATO birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. NATO üyeleri arasındaki koordinasyon eksikliği: Üye ülkeler arasındaki politikadaki farklılıklar, askeri katılım düzeyi ve kaynakların dağılımı, misyonun etkinliğini azalttı. Bazı ülkeler doğrudan çatışmalara girmemek istiyordu, bazıları ise daha çok belirli bölgelere odaklandı. Afganistan'daki hükümet yolsuzluğu: Afganistan'daki hükümet kurumlarında, özellikle ordu, polis ve devlet dairelerinde yaygın yolsuzluk, etkili reformların uygulanmasını engelledi. Bu durum, Afgan halkının hükümete olan güvenini de zayıflattı. NATO'nun Afganistan'daki misyonu, terörizmle mücadele, istikrar sağlama ve demokratik bir hükümetin kurulmasına yardımcı olma gibi yüksek hedeflerle başladı, ancak bir dizi içsel, bölgesel faktör ve stratejik hatalar nedeniyle bu hedeflere tam olarak ulaşamadı. NATO'nun en büyük hatalarından biri, dış yardımlara bağımlı bir ordu kurmaktı. Afgan ordusu, finansman, askeri teçhizat ve teknik destek konusunda dış yardımlara yoğun bir şekilde ihtiyaç duyuyordu. Bu yüzden, NATO'nun 2021'deki çekilmesinin ardından, ordu Taliban'a karşı direnç gösteremedi ve hızla çöktü. Bu durum, sadece NATO'nun milyarlarca dolarlık yatırımını boşa çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda Afgan hükümetine olan halkın güvenini de yok etti. Bunun yanı sıra, NATO, stratejilerini tasarlarken ve uygularlarken Afganistan'ın tarihini ve kültürünü göz ardı etti. Afganistan, dış güçlere karşı uzun bir direniş geçmişine sahip ve kabile temelli bir toplumsal yapıya sahip bir ülkeydi; bu, NATO'nun uygulamaya çalıştığı Batılı yönetim ve askeri modellerle büyük bir çatışma içindeydi. Bu kültürel ve sosyal özelliklerin göz ardı edilmesi, NATO'nun Afganistan'daki devlet ve toplum inşası programlarının büyük bir dirençle karşılaşmasına neden oldu. Ayrıca, devlet kurumlarındaki yaygın yolsuzluk da büyük bir sorun teşkil etti ve bu durum, Afgan hükümetinin zayıflamasına ve halkın hükümete olan güveninin azalmasına yol açtı. Ayrıca, NATO, Taliban'la mücadele için etkili bir strateji geliştirmekte hata yaptı. NATO'nun geniş kapsamlı askeri operasyonları bazen sivil ölümlerine yol açarak, halkın Taliban'a olan desteğini güçlendirdi. NATO'nun politikaları, halkın Taliban'a desteğini azaltmak yerine artırdı. 2021'de NATO güçlerinin aceleyle ve plansız bir şekilde geri çekilmesi, bu misyonun en büyük stratejik hatalarından biriydi.Bu ani çekilme, Afganistan hükümetinin çöküşüne ve Taliban'ın hızla iktidara geri dönmesine neden oldu ve NATO'nun 20 yıllık kazanımlarını, özellikle kadın hakları ve altyapı konularındaki ilerlemeleri hızla ortadan kaldırdı. Bu deneyim, benzer görevlerin gelecekte daha dikkatli bir şekilde tasarlanması ve uygulanması gerektiğini, böylece bu tür hataların tekrarından kaçınılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
NATO's mission in Afghanistan is one of the most complex and controversial international military interventions of the 21st century. This mission was launched with the goal of combating terrorism, ensuring security, and rebuilding Afghanistan's political and security structures, but in many cases, it failed to achieve its established objectives. The present research seeks to examine the reasons for the failure of this mission by analyzing various factors. This research is divided into three separate chapters. The first chapter examines the impact of Afghanistan's social and cultural structure on the failure of NATO's mission in the country. The second chapter focuses on the role of Afghanistan's neighboring countries, particularly the interventions of Pakistan and Iran as two key actors in the political and security developments in Afghanistan. The third chapter discusses the strategic mistakes and challenges NATO faced in managing and executing its mission in Afghanistan. The social and cultural structure of Afghanistan, with its tribal characteristics, ethnic differences, traditionalism and the central role of religion, directly affected the failure of the NATO mission in this country. NATO could not properly interact with these complexities and provide appropriate strategies to deal with these social and cultural challenges. These factors caused NATO's efforts to establish stability and an effective central government to fail. Also, the conflicting interests of Afghanistan's neighboring countries, especially Pakistan and Iran, played an important role in creating instability and failure of NATO in this country. Each of these countries, for their own strategic and security reasons, instead of supporting a stable and united Afghanistan, supported groups and forces that were in conflict with NATO's mission. These rivalries and conflicts of regional interests not only contributed to the failure of NATO, but also fueled the instability of Afghanistan. On the other hand, the NATO mission in Afghanistan is due to widespread corruption in the government, excessive focus on military actions, and the inability to manage and coordinate forces, as well as NATO's strategic mistakes in particular, ignoring the history and culture of Afghanistan, the creation of an affiliated army, heavy civilian casualties, and the sudden and irresponsible departure from Afghanistan were some of the important factors that led to the failure of this mission.