The relationshp between human resource development strategy and institutional performance a case study of the University of Baghdad
İnsan kaynaklarını geliştirme stratejisi ve kurum performansına etkisi Bağdat Üniversitesi örneği
  1. Tez No: 717371
  2. Yazar: MUSTAFA JASIM ALGHURAIBAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Ortadoğu ve Arap bölgesindeki en büyük, en eski ve en farklı üniversitelerden biri olan Bağdat Üniversitesi'nde İnsan kaynakları geliştirme stratejisini ve kurumsal performans üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, araştırmacının Bağdat Üniversitesi'nde çalışan performansını etkileyen faktörleri incelemesini sağladığı için betimsel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Bağdat Üniversitesi'nde çalışan tüm çalışanlar oluşturmaktadır. Her tabakadan çalışanların örneklem büyüklüğünün seçilmesi için tabakalı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Örneklem büyüklüğü 234'tür. Toplanan verilerin analizinde SPSS kullanılmıştır. Araştırma değişkenleri arasında var olan bir ilişkinin olup olmadığını incelemek için faktör analizi, Pearson korelasyon testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma, üniversitelerdeki eğitim stratejisi ile performans arasında güçlü bir ilişki olan pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Eğitim stratejisi ile beceri geliştirme stratejisi arasında pozitif bir ilişki vardır. Çalışma, Bağdat Üniversitesi'ndeki İK departmanının, stratejik işe alım ve seçim sürecinde insan kaynağını organizasyonun stratejik ve operasyonel ihtiyaçlarıyla eşleştirmesini sağlamasını tavsiye ediyor. Bu, çalışanların organizasyon içindeki performansını kolaylaştıracaktır. Ayrıca, yüksek vasıflı insan sermayesi üretecek stratejik eğitim sağlamanın yanı sıra, çalışanlarını hizmet sunumlarını geliştirmek için yeni araçlarla donatmak ve çalışan performansını artırmak için stratejik ücret ve yan haklar politikalarından yararlanmanın yolları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to determine the human resource development strategy and its relationship on institutional performance employing University of Baghdad as a case study. The specific objective of this study is to investigate the effect of training strategy and skill development strategy on institutional performance. A descriptive research design was employed in this study as it enabled the researcher to examine factors affecting employee performance at Baghdad University. The population of the study consisted of all employees that work at Baghdad University. The sample size was 234 respondents from employees in Baghdad University and they were more than 10,000 employees. The data were analyzed in SPSS 26, Factor analysis, Pearson correlation test, and regression analysis were carried out to examine whether there was an existing relationship between the study variables. The study revealed a positive and significant relationship between human resources management and institutional performance. Also there is positive and significant relationship between training strategy and institutional performance. And the relationship between skill development strategies and institutional performance seems to be less significant. And there is a positive and significant relationship between training strategy and skill development strategy. The study recommends that the HR department at Baghdad University ensure that it matches its human resource to the strategic and operational needs of the organization during its strategic recruitment and selection process. This will facilitate the performance of employees within the organization. Also, provide strategic training that will produce highly skilled human capital, equip its employees with new tools to enhance their service delivery, and take advantage of strategic compensation and benefits policies to increase employee performance.