Anne ve babaların sergiledikleri ebeveyn tutumlarının farklı demografik değişkenler üzerinden incelenmesi (İstanbul-Bursa iki il örneği)
An investigation of parental attitudes exhibited by mothers and fathers on different demographic variables
  1. Tez No: 717372
  2. Yazar: RANA NUR BÜBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 6-18 yaş grubu çocukların anne babalarının ebeveyn tutumlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma; İstanbul ili ve Bursa ilinde ikamet eden 2020-2021 yılında 6-18 yaş aralığında çocuğa sahip ebeveynlerden 283'ü kadın, 26'sı erkek olmak üzere toplam 309 ebeveyn üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Çekiç (2018) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal dağıldığı görülmüştür. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanısıra Parametrik veriler için Student t- testi ve One Way Anova testi kullanılmıştır. Çalışma değerlendirilirken %95 güven aralığında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the views of parents of children aged 6-18 on parental attitudes. The research is of descriptive and cross-sectional type. The research was carried out on a total of 309 parents, 283 women and 26 men, who have children between the ages of 6-18, residing in the province of Istanbul and Bursa in 2020-2021. The Personal Information Form prepared by the researcher and the Alabama Parental Behavior Scale adapted to Turkish by Çekiç (2018) were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 25.0 program and it was seen that the distribution of the data was normally distributed with the Kolmogorov Smirnov test. Student's t-test and One Way Anova test were used for parametric data as well as descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) while evaluating the study data. It was calculated in the 95% confidence interval when evaluating the study.