Mecelle'den günümüze Borçlar Hukukunun tarihsel gelişimi ve değişimi
Historical development and change of Code of Obligations from Mecelle till today
- Tez No: 204394
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURCAN ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETYazar : Murat KES R KL OĞLUÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : TAR HBilim Dalı :Tezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : VII + 113Mezuniyet Tarihi : â¦. /â¦. / 2006Tez Danışman(lar)ı : Doç.Dr.Nurcan ABACIMECELLE'DEN GÜNÜMÜZE BORÇLAR HUKUKU'NUN TAR HSELGEL Ş M VE DEĞ Ş MÖZETOsmanlı Devletindeki kanunlaştırma hareketleri, Tanzimat'ın ilanından sonramevcut kanunların günün koşullarına uygun ve yeterli olamayışı nedeniyle, yenibir ivme kazanmıştı. Gerek yabancı devletlerle olan ilişkilerde ve gerekseimparatorluk içindeki azınlıkların haklarında yapılması öngörülen değişiklikler,yeni kanunların yapılmasını zorunlu kıldı. Osmanlı Devleti bu sorunu gerekyabancı kanunları aynen benimseyerek, gerekse günün şartlarına uygun kanunlaryaparak aşmaya çalıştı. Mecelle'nin yapılmasındaki amaç, eksik olan OsmanlıMedeni Kanunu boşluğunu doldurmaktı. 1876 yılında tümüyle yürürlüğe girenMecelle, 1926'da Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu'nun yürürlüğegirmesine kadar, elli yılı aşkın bir süre imparatorluk topraklarında yürürlüktekaldı. Bu çalışmada, Mecelle'nin oluşumundan Borçlar Kanunu'nun kabulünekadar geçen süreç, tarihsel gelişim ve değişim bağlamında incelenmiştir. Ayrıca,Yeni Borçlar Kanunu'nun birinci kısmını oluşturan genel hükümler kısacaanlatılmıştır. Mecelle'den Borçlar Kanunu'na geçiş süreci hukuksal değişimiifade etmekten başka; bir devrin sona erip yeni bir devrin başlangıcının dasembolüdür.Anahtar SözcüklerHUKUK MECELLE HUKUK TAR H OSMANLIHUKUKU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYazar : Murat KES R KL OĞLUÜniversite : Uludağ ÜniversitesiAnabilim Dalı : TAR HBilim Dalı :Tezin Niteliği : Yüksek Lisans TeziSayfa Sayısı : VII + 113Mezuniyet Tarihi : â¦. /â¦. / 2006Tez Danışman(lar)ı : Doç.Dr. Nurcan ABACIHISTORICAL DEVELOPMENT AND CHANGE OF CODE OFOBLIGATIONS FROM MECELLE TILL TODAYABSTRACTLegalizing movement in the Ottoman State had gained a new accelerationbecause of the recent laws became inappropriate and insufficient for the daysconditions after the Tanzimat. Changes required both for the relations with foreigncountries and for the rights of the minorities within the empire obliged to makenew laws. Ottoman State tried to solve this problem both by adopting the foreignlaws without any change and by making new laws appropriate for the day?sconditions. The reason to make the Mecelle was to supplement the lacuna ofOttoman Civil Code. Mecelle had full came into force on 1876 and was remainedin effect for over a period of fifty years in the Ottoman land till the coming intoforce of Turkish Civil Code and Turkish Code of Obligations. In this study,process from the forming of Mecelle to declaration of New Code of Obligations isstudied in the context of historical development and change. Furthermore, generalprovisions forming the first part of New Code of Obligations are shortlyexamined. Process of transition from Mecelle to Code of Obligations, other thanexpressing the forensic change, is also a symbol of ending of an age and startingof a new age.Key WordsLAW MECELLE HISTORY OF LAW OTTOMAN LAW