Aile yapısının siyasal katılma açısından yeni tutumları geliştirmede etkinlik derecesi
The Efficiency level of family structure in the improving of new attitudes as political participation
  1. Tez No: 71741
  2. Yazar: HARİKA KURTULUŞ TEKİNÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK YEŞİLTUNA ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, modernleşme sürecinde gelenek sel bileşik aile yapısındaki değişmelerin bireyin siyasal katılım biçimine etkisini incelemektir. Bu çalışmada bireyin yaş, cinsiyet, meslek, gelir ve öğrenim düzeylerinin köy aile yapısının siyasal katılımını etkilediği saha araştırmasıyla gösterilmiştir. Kentleşme hareketinin kır toplumsal yapısındaki bileşik ailenin otorite yapısını etkileyerek onun yapısını değiştirmektedir. Kentle sık ilişki ve etkileşimi olan bireylerin siyasal yaşama katılım eğilimlerinin, diğer bireylere göre yüksek olduğu saptanmıştır. Kadınların erkeklere göre siyasal yaşama ilgisizlik gösterdiği saptanmıştır. Gençlerin siyasal yaşama eğilimleri ileri yaş grubundaki erkeklere göre yüksek olduğu saptanmıştır. Bu çalışma, kentle sık ticari ilişkileri olan birey ya da kentin toplumsal yaşamında ücretli işçi olarak yer alan birey köydeki geleneksel yaşantısı ile kent yaşamını karşılaştırmaktadır. Ve sonuçta her iki yaşam biçimi arasındaki farklılığı algılayan bireyde yeni bir davranış değişikliğinin ola cağına ilişkin hipotezin bu çalışmadaki verilerle desteklendiği görünmektedir. Böylesi bir modernleşme sürecinden etkilenen köy yaşamındaki bireyin otorite yapısı kent yaşamının olumlu etkisiyle eşitlikçi (demokratik) bir yapı göstermektedir. Köy aile yapısı içindeki çekirdek ailenin aktif siyasal katilim eğiliminin yüksek olduğu bu saha çalışmasıyla göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate the effects of changes in the convetnional compound family structure to the political participation of individual during the modernisation process. It has been showed by field research that age, sex, occupation, income and education levels of the individual effect the political participation of rural family structure. Urbanization movement has been effecting the authorization structure of the compound family rural social structure and has been changing its structure. It has been identified that the attitudes of individuals who have close relations with city are higher than those of others. It has also been realized that women are less interested in political life than men, and that the attidues of youth to the political life are higher than the men who are older. This study compares the conventional village life to city life and the individual who has close commercial relations to the one who takes place as an employee. As a result, it is seen that the hypothesis which asserts that there will be a behaviour change in the individual who perceives the difference between two lives is supported by the notions İn this study. Authorization structure of the individual in village life who is influenced by such modernization process shows a democratic structure with the good side of the city life. This field study has shown that active political participation attitude of small family in the rural family structure is high.