Siyasal iletişimde sosyal medyanın kullanımı: Parlamenter danışmanlar üzerine bir araştırma
The use of social media in political communication: A research on parliamentary advisors
  1. Tez No: 717422
  2. Yazar: ÖZLEM GAYRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tüm dünyada son dönemlerde söz konusu olan küreselleşme kavramı beraberinde birçok gelişmeye sebep olmuş bununla beraber birçok bilim dalının da değişim ve dönüşümler yaşamasına neden olmuştur. Özellikle sosyal bilimlerde küreselleşme, teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişim göstermesi, bireylerin bilgi alma isteklerinin artması, bilgi yayılım hızının teknolojik araçlarla birlikte artış göstermesi yeni kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde hemen herkes tarafından sıkça kullanılan ve gündelik hayatın bir parçası haline gelen sosyal medya ise literatüre son 15 yıl içerisinde girmiş olan kavramlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma özelinde siyaset biliminin konusu olan siyasal iletişim kavramı ile sosyal medya arasındaki ilişki karşılaştırılmış olup, sosyal medyanın seçmenler tarafından siyasal iletişim aracı olarak görülüp görülmediği hususu incelenmiştir. Çalışma toplamda 4 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde giriş kısmı yer almaktadır. Çalışmanın 2. bölümünde ise siyasal iletişim kavramının tarihsel süreçte nasıl ortaya çıktığından, hangi yaklaşımlar ile savunulduğundan bahsedilmiştir. Aynı zamanda siyasal iletişim içerisinde yer alan aktörler, siyasal iletişim teknikleri ve siyasal iletişim araçları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde sosyal medya kavramının hangi süreçler sonrasında ortaya çıktığı, ortaya çıkmasını sağlayan unsurlar, sosyal medya araçları, sosyal medyanın iletişim kavramı ile olan ilişkisi, son olarak ise sosyal medyanın siyasal iletişim açısından avantajları ve dezavantajları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu sayede sosyal medyanın alan yazın dahilinde siyasal iletişim aracı olarak kabul görüp görmediği anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization, which has been mentioned by scientists all over the world, has led to many developments and has also caused changes and transformations in many branches of science. Especially in social sciences, globalization, the rapid development of technology, the increase in the desire of individuals to obtain information, the increase in the speed of information dissemination with technological tools have led to the emergence of new concepts. Social media, which is frequently used by almost everyone and has become a part of daily life, is one of the concepts that has entered the literature in the last 15 years. In the study, the relationship between the concept of political communication, which is the subject of political science, and social media was compared, and the issue of whether social media is seen as a political communication tool by the voters was examined. The study consists of 4 parts in total. In the first part of the study, there is the introduction part. In the second part of the study, it is mentioned how the concept of political communication emerged in the historical process and with which approaches it was defended. At the same time, actors in political communication, political communication techniques and political communication tools are explained in detail. In the third part of the study, after which processes the concept of social media emerged, the elements that enabled it to emerge, social media tools, the relationship of social media with the concept of communication, and finally, the advantages and disadvantages of social media in terms of political communication were explained in detail. In this way, it has been tried to understand whether social media is accepted as a political communication tool in the literature. In the field research part, which is the last part of the study, field work was applied to the parliamentary advisors in the Turkish Grand National Assembly. In this study, it was measured at what level social media is used as a political communication tool. Bostancı's (2015)“Social Media Usage Levels”scale, whose reliability and validity analyzes were performed before, was used as a data collection tool in the research. The data obtained as a result of the study were analyzed by the SPSS 23 package program. As a result of the analysis, it has been determined that the parliamentary consultants use social media and at what level they see social media as a political communication tool.