Tekstil sektörü çalışanlarının mesleki yeterlilik belgesine yönelik algı analizi
Perception analysis of textile sector employees regarding the vocational qualification certificate
- Tez No: 717424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İnsanların iş bulmak için doğru becerilere(niteliklere) ihtiyacı vardır. Doğru beceri bireyin sahip olduğu beceriler ile yaptığı işin gerektirdiği becerilerin eşleşmesidir. Yeterlilik düzeyleri ne olursa olsun, bireylerin becerileri ile yaptıkları işin uyuşmamasına sebep olan fazla beceriklilik veya az beceriklilik beceri uyuşmazlığıdır. Türkiye'de gerek çalışanların gerekse de işverenlerin iş gücü piyasasında doğru becerilerde ortak noktada buluşabilmelerine olanak veren sistemi yürüten kuruluş Mesleki Yeterlik Kurumudur (MYK). Bu çalışmada Ulusal Mesleki Yeterlilikler Çerçevesinin iş güvenliği bağlamında tekstil sektörü çalışanlarının algıları analiz edilmiştir. Farklı ölçekteki tekstil işletmelerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin adaptasyonu, Mesleki Yeterlilik Belgesinin kendilerine sağladığı avantajların farkındalığı ve mesleki yeterlilik sınavına bakış açıları tez içerisinde detaylı olarak açıklanmıştır. Bu çalışma çalışanların güvenlik kültürüne, MYK'nın vermiş olduğu belge ve bu belge için yapmış olduğu sınava bakış açılarını anlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada rastgele örnekleme yöntemiyle ulaşılabildiği kadar (pandemi nedeniyle)300 çalışana anket yapılmış ve veriler SPSS23 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde çalışma ile ilgili istatistiksel veriler açıklanmış, çalışmanın amacı ve yöntemi ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde çalışmada kullanılan materyal ve yöntemlerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde literatür taraması yapılmıştır. Dördüncü bölümde tekstil sektörünün Türkiye'deki durumu ile tekstil sektöründeki iş sağlığı ve güvenliğinin önemine değinilmiş, tekstil sektörü içerisindeki tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki meslekler sınıflandırılmış, bu mesleklerin hangilerinde belge zorunluluğunun olduğu belirtilmiştir. Beşinci bölümde Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi 'ne (AYÇ) referanslandırılmasındaki ölçütler ele alınmış, TÜRKAK kurumunun görevleri belirtilmiştir. MYK'nın yapmış olduğu mesleki yeterlilik sınavları, özellikle performansa dayalı sınavlar, yerinde izlenerek örnek gözlem olarak anlatılmıştır. Altıncı bölümde bulgular ve yorumlar paylaşılmıştır. Sonuç bölümünde ise verilerin analizi yorumlanmış, edinilen bilgiler doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People need the skill set necessary to obtain a profession. The right skill set allegesparticular congruities between the skills the individual has and the skills required by theprofession. The skill incongruity occurs when the skills of individuals are more or lessthan the skills required by the profession. Professional Competency Board is theinstitution that implements the system and enables both employees and employers to come toterms with the right skills in the labor market in Turkey.In the study, the perceptions of textile industry workers within the context of worksafety in consideration of the National Professional Qualifications Framework have beenanalyzed. The workers' adaptation to work health and safety of employees in textileenterprises of different sizes, their awareness of the advantages provided by the ProfessionelQualification Certificate and their perspectives on the professional competence exam havebeen elaborated in the study. The study has been fulfilled in order to figure out theperspectives of the employees on the safety culture, the document given by PCB and theexam conducted for this document. In the study, 300 employees have been surveyed as muchas possible (due to the pandemic period) by random sampling method and the data have beenanalyzed with the SPSS23 statistical program.In the introduction part of the the study, statistical data related to the study, thepurpose and the method of the study have been explained. In the second part, the materialsand methods used in the study have been emphasised. In the third part, literature review hasbeen presented. In the fourth chapter, the situation of the textile sector in Turkey and theimportance of work health and safety in the textile sector have been revealed. Thehazardous and very hazardous professions in the textile sector have been classified, andthe professions that have a document requirement have been mentioned. In the fifthchapter, the criteria for referencing the Turkish Qualifications Framework to the AYÇ havebeen discussed, and the duties of the TÜRKAK institution have been stated. Especially theperformance-based professional competency exams conducted by PCB, which have beenfollowed on-site training have been mentioned as a sample observation. In the sixthsection, findings and comments have been set out. In the conclusion part, the analysis of thedata has been interpreted and suggestions that are in line with the results acquired havebeen submitted