Parsiyel epilepsi tanılı hastalarda kortizol ve melatonin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cortisol and melatonin levels in patients with partial epilepsy
  1. Tez No: 717455
  2. Yazar: AYŞENUR AVARİSLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN ORHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Epilepsi ve hipotalamopituiter-adrenal(HPA) aks arasındaki kompleks ilişkinin çift yönlü olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada parsiyel epilepsi tanılı hastalarda epilepsi ile HPA aks fonksiyonu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Epilepsi polikliniğinde parsiyel epilepsi tanısıyla takip ve tedavi edilen 18-85 yaş aralığında, epileptik nöbetleri tek bir hemisferden kaynaklanan, kraniyal manyetik rezonans görüntülemede destrüktif lezyon izlenmeyen 60 hasta dahil edildi. Hastalar benzer yaş aralığında olan 32 sağlıklı bireyin oluşturduğu kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Hastaların klinik ve demografik verileri hasta takip formuna kaydedildi. Hasta ve kontrol grubundan serum kortizol düzeyi için 8.00'de, serum melatonin düzeyi için 23.00'de kan alındı. Hasta ve kontrol grubuna güniçi uykululuk durumu ve uyku kalitelerini öğrenmek amacıyla Epworth uykululuk ölçeği ve Pittsburgh uyku kalitesi indeksi uygulandı. BULGULAR: Hasta grubunda, sağlıklı kontrol grubuyla kıyaslandığında eğitim düzeyinin daha düşük (p=0,001), bekar olma oranının daha yüksek (p=0,042) olduğu görüldü. Hastaların kortizol düzeyleri ile sağlıklı bireylerin kortizol düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,107).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and OBJECTIVE: It has been reported that the complex relationship between epilepsy and the hypothalamopituitary-adrenal (HPA) axis is bidirectional. In this study, it was aimed to investigate the relationship between epilepsy and HPA axis function in patients with partial epilepsy. METHODS: In this prospective study, 60 patients aged 18-85 years, who were followed up and treated with the diagnosis of partial epilepsy in Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Epilepsy Outpatient Clinic, whose epileptic seizures originate from a single hemisphere and no destructive lesions were observed in cranial magnetic resonance imaging were included. The patients were compared with the control group consisting of 32 healthy individuals in the similar age range. The clinical and demographic data of the patients were recorded in the patient follow-up form. Blood was drawn from the patient and control groups at 8.00 for serum cortisol level and at 23.00 for serum melatonin level. The Epworth sleepiness scale and the Pittsburgh Sleep Quality Index were applied to the patient and control groups to find out their daytime sleepiness and sleep quality. RESULTS: Compared to the healthy control group, the patient group had a lower education level (p=0.001), and the rate of being single was higher (p=0.042). There was no statistically significant difference between the cortisol levels of the patients and the cortisol levels of the healthy individuals (p=0.107).