Epilepsi tanılı hastalarda serum adipositokin ve İL-18 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum adipocytokine and İL-18 levels in patients with epilepsy
  1. Tez No: 698205
  2. Yazar: DERYA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Epilepsi tekrarlayan nöbetlerle karakterize olan nörolojik bir hastalıktır. Epilepside altta yatan patofizyolojik mekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada amacımız antiepileptik tedavi alan ve almayan epilepsi hastalarında serum vaspin, visfatin, chemerin ve interlökin-18 (İL-18) düzeylerinin epilepsi hastalığının fizyopatolojisindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamız üç grup olarak belirlendi. Grup I: Antiepileptik tedavi alan epilepsi hastaları (n=30),Grup II: Tedavi almayan epilepsi hastalar (n=30),Grup III: Kontrol grubu (n=30). Serum vaspin, visfatin, chemerin ve ĠL-18 düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) metodu ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disease characterized by recurrent seizures. The pathphysiological mechanisms underlying epilepsy disease are not fully known. Our aim in this study is to evaluate the effects of serum vaspin, visfatin, chemerin, and interleukin-18 (IL-18) levels on the physiopathology of epilepsy in epilepsy patients receiving or not receiving antiepileptic therapy. Our study was determined into three groups. Group I: Epilepsy patients receiving antiepileptic therapy (n=30),Group II: Patients with epilepsy who do not receive treatment (n=30), Group III: Control group (n=30). Serum vaspin, visfatin, chemerin and IL-18 levels were measured by the enzyme-linked immunosorbent assay method (ELISA).