Büyük granüler lenfositik lösemi (LGLL) tanılı hastaların klinik ve genetik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and genetic features of patients diagnosed with large granular lymphocytic leukemia (LGLL)
- Tez No: 892362
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Hematoloji, İç Hastalıkları, Genetics, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada LGLL alt gruplarının ve hastalarda görülen somatik mutasyonların prognoza ve tedavi gerekliliği gelişmesine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda 2019-2024 yılları arasında LGLL tanısı konan ve takip edilen 79 hastanın tanı anındaki klinik ve demografik özellikleri, akım sitometri analizleri, kemik iliği histopatolojik değerlendirmeleri, genetik inceleme sonuçları, tedavileri ve tedavi yanıtları retrospektif ve kesitsel olarak incelendi. Ki-kare testi, Fisher'in kesin testi ve Mann-Whitney U testi ve lojistik regresyon kullanılarak tedavi endikasyonu ve tedavi direnci gelişimini ön görebilecek olası risk faktörleri incelendi. Bulgular: Verileri incelenen toplam 79 hastanın 75'i (%94,9) T-LGLL, 3'ü (%3,8) hasta NK-LGLL, 1'i (%1,3) ANKL tanısıyla izlenmektedir. T-LGLL hastaları içerisinde 67 hasta Tαβ-LGLL, 8 hasta Tγδ-LGLL alt grubundadır. Hastaların ortanca yaşı 57 (19-85 yaş aralığında); kadın/erkek oranı 1,32'dir. Hastaların %54'4'ünde (n=43) en az bir komorbidite bulunmakta, en sık romatoid artrit eşlik etmektedir. En sık başvuru sebepleri lenfositoz ve sitopenidir. Hastaların %37,2'sinde immünsüpresif tedavi (İST) uygulanmış, kemik iliğinde retikülin lif artışı İST gerekliliği için olası risk faktörü olarak görülmüştür. Tγδ-LGLL grubunda daha düşük lenfosit sayıları ve daha sık İST gerekliliği olmakla beraber istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. Yeni nesil dizileme analizi yapılan 8 hastadan birinde STAT5B ve TET2 genlerinde Tier sınıflamasına göre sınıf I ve II olası patojenik mutasyonlar saptanmıştır. Sonuç: Ülkemizden ilk tek merkezli LGLL verilerini ortaya koyan çalışmamızda literatürle benzer bulgular saptanmıştır. Lenfositozu olmayan ve nedeni belirsiz sitopeni nedeniyle tetkik edilen hastalarda ön tanıda Tγδ-LGLL düşünülmesi önemlidir. TET2 mutasyonunun cilt tutulumu ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Yeni nesil dizileme analizi, tanıyı destekleyebileceğinden seçilmiş hastalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effects of LGLL subgroups and somatic mutations observed in patients on prognosis and the development of treatment necessity; it also aims to share the first single-center patient experience in Turkey. Materials and Methods: The clinical and demographic characteristics at diagnosis, flow cytometry analyses, bone marrow histopathological evaluations, genetic examination results, treatments, and treatment responses of 79 patients diagnosed and followed with LGLL between 2019-2024 at the Department of Hematology, Ankara University Faculty of Medicine, were retrospectively and cross-sectionally analyzed. Possible risk factors predicting the development of treatment indication and resistance were examined using the Chi-square test, Fisher's exact test, Mann-Whitney U test and logistic regression. Results: Of the total 79 patients whose data were analyzed, 75 (94,9%) were followed with T-LGLL, 3 (3,8%) with NK-LGLL, and 1 (1,3%) with ANKL. Among the T-LGLL patients, 67 belonged to the Tαβ-LGLL subgroup and 8 to the Tγδ-LGLL subgroup. The median age of the patients was 57 (range: 19-85 years); the female/male ratio was 1,32. At least one comorbidity was present in 54,4% (n=43) of the patients, with rheumatoid arthritis being the most common. The most frequent reasons for presentation were lymphocytosis and cytopenia. An indication for immunosuppressive therapy (IST) developed in 37,2% of the patients, with potential risk factor being increased reticulin fibers in bone marrow. Although lower lymphocyte counts and more frequent IST requirements were observed in the Tγδ-LGLL group, statistical significance was not achieved. Next-generation sequencing analysis of 8 patients revealed possible pathogenic (Tier I and II) mutations of STAT5B and TET2 genes in one patient. Conclusion: Our study, which presents the first single-center LGLL data from our country, found results similar to the literature. Considering Tγδ-LGLL in the differential diagnosis is crucial for patients being investigated for unexplained cytopenia without lymphocytosis. It was thought that TET2 mutation might be associated with skin involvement. Next-generation sequencing analysis can be used in selected patients as it may support the diagnosis.