Çerkez Ethem'in Kurtuluş Savaşı'ndaki faaliyetleri
The role of Cerkez Ethem in the Turkish War of Independence
  1. Tez No: 717480
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZSOY KAZDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİM TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'yla Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı'nın yenilgisini kabul etmiş sayılmaktadır. Mondros Ateşkes Antlaşması, Osmanlı Devleti gibi iki cihana 600 yıl boyunca hükmetmiş bir devletin sonu değil, aynı zamanda bir milleti olan Türklüğün yok edilmek istenmesinin neticesidir. Mondros Ateşkes Antlaşması'yla savunmasız bırakılan Anadolu halkı, kendilerini savunmak için yerel direniş örgütü olan Kuvâ-yi Milliye birliklerini oluşturmuşlardır. Yunanlıların 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'i işgal etmesi, Anadolu ve bölge halkının hızlıca teşkilatlanmasına neden olmuştur. Düzensiz olarak örgütlenen teşkilatlar içerisinde önemli olanlardan biri, Çerkez Ethem öncülüğünde kurulmuş olan Kuvâ-yi Seyyâre'dir. Kuvâ-yi Seyyâre işgallere karşı müdahalelerde ve yerel isyanları bastırmada büyük rol oynamış, merkezi otoritenin güçlenmesine katkı sağlamıştır. İzmir'in işgali ile başlayan dış güçlerin Anadolu'da yayılması, Yunanlıların Ege Bölgesi'nin içlerine kadar ilerlemesiyle devam etmiştir. İşgallere karşı Batı Anadolu'da Kuvâ-yi Milliye örgütlenmesi oluşmuştur. Rauf Orbay, Kuvâ-yi Milliye örgütünün ilerlemesi ve Yunanlıların memleket topraklarından atılması için Bandırma'ya giderek, Çerkez Ethem ve ağabeyleri ile görüşerek, Milli Mücadele'ye desteklerini istemiştir. Milli Mücadele'ye katılarak, başlangıçta Yunan ilerlemesini durdurmuş ve ülkede meydana gelen iç isyanları başarıyla bastırarak Anadolu'da kurulan yeni ve düzenli Türk ordusunun teşkilatlanması için yaklaşık bir buçuk yıl gibi bir zaman kazandırmıştır. Bu sayede de Türk İstiklal Harbi'ne önemli bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the Mondros Armistice Treaty, on October 30, 1918, the Ottoman State is considered to have accepted the defeat of the First World War. The Armistice of Mondros is not the end of a state that ruled over two worlds like the Ottoman Empire for 600 years, but it is also the result of the destruction of a nation, Turkishness. The Anatolian people, who were left vulnerable with the Mondros Armistice Treaty, formed the national resistance organization Kuvâ-yi Milliye to defend themselves. The occupation of Izmir by the Greeks on 15 May 1919 caused the people of Anatolia and especially the region to accelerate their organization. One of the important ones among the irregular public organizations is Kuvâ- yi Seyyâre, founded under the leadership of Cerkez Ethem. Kuvâ-yi Seyyâre provided great benefit in actions against invasions and in suppressing local rebellions and contributed to the strengthening of the central authority. The spread of external powers in Anatolia region that started with the occupation of Izmir continued with the progress of the Greeks to the interior of the Aegean Region. The Kuvâ-yi Milliye organization was formed in Western Anatolia against the occupations. Rauf Orbay went to Bandırma and asked for his support by meeting with Çerkez Ethem and his brothers in order to advance the Kuvâ-yi Milliye organization and expel the Greeks from their homeland. Cerkez Ethem, who participated in the National Struggle, stopped progress of the Greek and successfully suppressed the internal revolts in the country. Cerkez Ethem provided time for the organization of the new and regular Turkish army established in Anatolia. In this way, Cerkez Ethem made an important contribution to the Turkish War of Independence.