Halit Ziya Uşaklıgil hikâyelerinde ki'li cümleler
  1. Tez No: 717498
  2. Yazar: EDA ÇAKAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Halit Ziya Uşaklıgil Türk Edebiyatının en önemli isimlerindendir. Nesir dilinde verdiği farklı edebi türler Türk edebiyatına yenileşme sürecine katkılar sunmuştur. Halit Ziya kendi sanat dünyasında yarattığı realizmi zengin betimlemelerle ortaya koymuştur. Halit Ziya'nın realizmi kişilerin içinde bulunduğu toplumsal ve fiziksel ortamın doğru bir tasviri, kişilerin yaşadıkları olaylar içinde maruz kaldıkları durumları, tepkileri, davranış biçimlerini olduğu gibi aktarması olarak gördüğü bellidir. Halit Ziya'ya göre gerçekçi yazarın tutumu nesnelliktir. Yazara sadece olup bitenleri tasvir etme görevi düşer. Bu bağlamda onun eserleri kendinden önceki dönem eserlerinin romantikliğinden ayrılır. Halit Ziya Uşaklıgil zengin realizmini dil özelliklerine de yansıtmış farklı özelliklere sahip cümle formlarını kullanmıştır. Bu çalışmada Halit Ziya Uşaklıgil'in yayınlanmış tüm hikaye kitapları taranarak, hikaye metinleri içinde yer alan ki'li cümle yapıları tespit edilmiş ve tasnif edilmiştir. Ki'li cümlelerin tasnifi odağında cümleler alt başlıklarda sıralanmıştır. Bu bağlamda yazarın kalıplaşmış formlarla beraber aynı zamanda özgün ki'li cümle formları kullandığı ve bu formların genellikle sıfat yapısı oluşturmak üzere kullanıldığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Halit Ziya Uşaklıgil is one of the most important names of Turkish Literature. The different literary genres he gave in prose language contributed to the renewal process of Turkish literature. Halit Ziya revealed the realism he created in his own art world with rich descriptions. It is obvious that Halit Ziya sees realism as an accurate description of the social and physical environment in which people live, as well as conveying the situations, reactions and behavior patterns that people are exposed to in the events they live. According to Halit Ziya, the attitude of the realistic writer is objectivity. The writer has only the task of describing what is happening. In this context, his works differ from the romanticism of his previous works. Halit Ziya Uşaklıgil reflected his rich realism to language features and used sentence forms with different features. In this study, all published story books of Halit Ziya Uşaklıgil were scanned, and sentence structures with ki in the story texts were determined and classified. In the focus of the classification of the sentences with Ki, the sentences are listed under the sub-headings. In this context, it is possible to say that the author uses original sentence forms with ki together with stereotyped forms and these forms are generally used to form adjective structures.