Sömürgecilikten bağımsızlığa Nijerya ve Türkiye ile ilişkileri
From colonialism to independence Nigeria and its relations with Turkey
- Tez No: 717507
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
Ekonomik ve siyasi gücüyle“Afrika'nın Devi”olarak nitelendirilen Nijerya, 200 milyonu aşan nüfusuyla Afrika'da en yoğun nüfusa sahip ülke konumundadır. 250'ye yakın etnik kabilenin bulunduğu ülkede birçok yerel dil konuşulmaktadır. Geçmişte tarım ürünleriyle denizaşırı güçlerin sömürgesi olan ülke, bugün petrol ve doğal gaz kaynaklarıyla öne çıkmaktadır. Afrika'nın siyasi ve ekonomik olarak en güçlü ülkelerinden Nijerya'nın Osmanlı Devleti ve Türkiye ile ilişkileri 5 asırlık geçmişe sahiptir ancak bu ilişkiler 1960'da Nijerya'nın bağımsızlığı kazanmasına kadar kesintiler halinde ilerlemiştir. Türkiye'nin Nijerya'da Büyükelçilik açmasıyla ilişkiler günümüze kadar sürdürülmüştür. Bu çalışmada, Batı Afrika ülkelerinden Nijerya ile Türkiye arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Tezimizin ağırlık konusunu Nijerya'nın 1960'daki bağımsızlığı sonrası Türkiye ile ilişkilerini kapsamaktadır. Tezimizde Nijerya ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler araştırılmıştır; bu ilişkileri olumlu ve olumsuz yönde etkileyen etmenler incelenmiştir. Diğer taraftan Nijerya ile ilgili bir ülke analizi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Tezimiz ile ilgili saha araştırması ve kaynak taraması yapabilmek için Nijerya'da 4 yıl boyunca ikamet edilmiş; ülke siyaseti ve toplumsal yapısı yerinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nigeria is one of the most important colony in Africa for Britain. With a population of over 200 million, Nigeria is the most densely populated country in Africa. Many local languages are spoken in Nigeria, where nearly 250 ethnic tribes live. While Nigeria stood out with agricultural products in the past, today it stands out with its oil and natural gas resources. Nigeria is one of the politically and economically powerful countries in Africa and its relations with the Ottoman Empire and Turkey has a history of five centuries. These relations have continued until today. In this study, we have examined relations between Turkey and Nigeria in West Africa. The weight of our thesis topic is Nigeria's relations with Turkey after independence in 1960. We investigated between Nigeria and Turkey political, economic and cultural relations in our thesis. We examined the factors that affect to relations between the two countries positively and negatively. On the other hand, we tried to be presented a country analysis of Nigeria. We resided in Nigeria as a journalist for 4 years to be able to do field research and literature review on our thesis.