Cumhuriyetin kuruluş yıllarında telekomünikasyon politikaları (1923-1939)
- Tez No: 126406
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET XVIII. yüzyıl sonundan başlayarak gelişen telekomünikasyon ağlan iletişimi insanların mekansal hareket kabiliyetine bağlı olmaktan çıkarmıştır. Ulaşım ve iletişimi birbirinden ayırarak mekanın fethini ve dolayısıyla coğrafi olarak yayılmayı kolaylaştıran telekomünikasyon ağları, hem XIX. yüzyılda ulus-devletlerin sınırları içindeki tek yönetim merkezi olarak yapılanmasının, hem de sanayi devrimiyle birlikte doruk noktasına ulaşan kapitalizmin tüm yeryüzüne yayılmasının araçlarından biri olmuştur. İlk olarak Avrupa ve ABD 'de ortaya çıkıp yaygınlaşan telekomünikasyon ağları, bu ülkelerin askeri, politik ve ekonomik çıkarlarının gerçekleştirilmesine yönelik olarak kullanılmıştır. Dünyanın geri kalan kısmında kurulan telekomünikasyon ağları ise XIX. yüzyılın ikinci yarısında sömürgecilikten emperyalizme geçen gelişmiş ülkelerin çıkarları doğrultusunda şekillenmiştir. Cumhuriyet yönetiminin Osmanlı İmparatorluğu'ndan devraldığı telekomünikasyon ağı da büyük ölçüde sömürgeci bir nitelik taşımaktadır. Dolayısıyla tüm sömürge bağlarını tasfiye etmeyi amaçlayan yeni rejim telekomünikasyon ağım da kendi iktidar merkezine göre yeniden yapılandırmak istemiştir. Telekomünikasyon ağlarında devlet denetimim başlangıçtan itibaren amaçlayan yeni rejimin bu amacını gerçekleştirme biçimi büyük ölçüde her iki alt dönemde hakim olan ekonomi politikası bağlamında şekillenmiştir. 1923-1933 yıllarını kapsayan ilk dönemde hakim olan, çeşitli alanlarda tekeller kurup özel sektöre devretme politikası telekomünikasyon alanında da geçerli olmuştur: Devlet, alanda özel şirketlerin kurulmasına izin vermekle birlikte bu şirketleri yasal olarak denetleme hakkını saklı tutmuştur. Bu dönemde telekomünikasyon ağlarının ulus devleti oluşturma ve dolayısıyla düzen ve denetimi sağlama işlevleri ön planda olmuştur. 1933-1939 yıllarını kapsayan ikinci alt dönemde ise hakim olan devletçilik politikası bağlamında, telekomünikasyon bir altyapı hizmeti olarak görülmeye başlanmış ve devlet, ağların mülkiyet ve işletmesini üstlenmiştir. Bu dönemde de ağların düzen ve denetimi sağlama işlevleri ön planda olmakla birlikte ekonomik kalkınma hamlesine paralel biçimde dağınık ekonomik birimleri birbirine bağlama işlevleri daha belirgin hale gelmiştir. 213
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The telecommunications networks which started to develop by the end of the XVIIIth century saved the communication from being dependent on the spatial mobility of the people. These networks which made the conquest of the location and thereby geographical dispersion easier were tools for both the embodiment of the nation states as the sole power within their boundaries in the XlXth century and the worldwide expansion of capitalism that reached its climax with the industrial revolution. The telecommunications networks which emerged and expanded primarily in Europe and USA were used for the actualization of military, political and economical interests of these countries. The networks founded in the rest of the world, on the other hand, were shaped in the light of the developed countries which shifted from colonialism to imperialism in the second half of the XTXth century. The telecommunications network which the Republic of Turkey took over from the Ottoman Empire was also carrying the characteristics of colonialism. Therefore, the new regime which aimed to eliminate all colonial features, wanted to reengineer also the telecommunications network on the basis of its own governance. The realization of this aim of the new regime which wanted to establish a government control over the telecommunications networks from the very beginning was mainly shaped in the light of the economical policy that dominated the two sub periods. The policy of founding monopolies in different fields and transferring them later to private enterprises which dominated the first period covering the years 1923- 1933 was also valid for the telecommunications sector. The government approved the establishment of private corporations in this sector while holding the right to inspect them legally. In this period the major functions of the telecommunications networks were to create a nation state and therefore establish order and control. In the second sub period covering the years 1933-1939, the telecommunications was begun to be seen as an infrastructure service in relation to the etatism that dominated the time frame and the government owned the possession and the administration of the networks. Networks' functions of establishing order and control were still on the foreground in this period but the functions of joining the scattered economic units in relation to economic progress movement became also more evident. 14 ***>?*