Çevre kriminolojisi kapsamında hayvana yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılması
Research about the reasons for animal cruelty within the context of environmental criminology
  1. Tez No: 717509
  2. Yazar: İPEK HÜLYA WOLFF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Suç faaliyetlerinin karmaşık ve geniş çaplı organize ağları nedeniyle suçla mücadelede her zaman için yeni standartlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, ekoloji ve ekonomi arasındaki çatışma üretim biçimiyle ilgili soruları öne çıkarmaktadır. Bu çalışmada, hayvana yönelik şiddet çevre bilimleri çerçevesinde çevre kriminolojisi temel alınarak araştırılmaktadır. Hayvana yönelik şiddet vakalarının objektifinden, birçok alanı ilgilendiren suç odaklarının ve zarar veren yöntemlerin belirlenmesi ve önlenmesini sağlayacak araçların bulunması amaçlanmıştır. Yeşil kriminolojinin siyasal-ekonomik faktörleri ve yaban hayatı adli bilimlerinin uluslararası hayvan kaçakçılığı ve çoklu suçlarla ilişkileri yönünden yaklaşımları referans alınmıştır. Araştırmanın yöntemi ve kapsamında; Türkiye'nin 7 bölgesinde ve 14 ilinde farklı alanlarda ve birçok farklı hayvan türleri ile faaliyetleri olan 41 kişi ile yapılan derinlemesine mülakat tekniği yoluyla veriler elde edilmiştir. Veriler, betimsel analiz ve iz sürme yöntemi ile beş ana tema altında toplanmıştır. Bu bağlamda, organize faaliyetlerin sosyal alanlarla karşılıklı etkileşimleri suçlu profilleme yöntemleri açısından incelenmiştir. Hayvana yönelik ihmal şiddetine ve yaşam alanlarının tahribatına neden olan motivasyonlar ve yöntemler hayvanlara uygulanan organize ve bireysel düzeydeki direk şiddet yöntemlerindeki ilişkileri göstermektedir. Bu durum, şiddetin çevresel olarak araştırılmasının önemini ortaya çıkarmaktadır. Hayvana yönelik şiddet temel alınarak bilimde, üretimde ve suç araştırmalarında uygulanan işlevsiz ve zarar veren indirgemeci yöntemler belirlenebilmektedir. Sonuç olarak, suçun/zararın tanımlanmasında, doğa ve insan etkileşimlerinde ve hayvan haklarında yeni çözümlemelere ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the complexity and highly organized networks in criminal activity new standards are always needed in crime prevention. On the other hand, the conflict between ecology and economics is bringing up the question of mode of production. In this study, animal cruelty is investigated in terms of environmental criminology that is based on environmental studies. Through the lens of animal cruelty cases, the aim is to identify and find the tools to prevent criminal groups and harmful methods that concern many fields. The political economic factor approach by green criminology and animal trafficking and the multiple crime connections in wildlife forensics is taken as a reference. In terms of the method and scope of this study, the data was obtained through in-depth interviews with 41 persons in 14 cities in all 7 regions in Turkey who have an interest in various fields concerning a variety of species. By using descriptive analysis and the tracer method, the data was organized under five main themes. The interaction between organized operations and social structure were analyzed based on criminal profiling. The motives and methods that result in environmental disruption and neglect of animals show many relations with direct forms of violence inflicted on animals both in the organizational and individual level. This emphasizes the importance of investigating violence in environmental terms. By putting animal cruelty into focus, the dysfunctional and harmful reductionist methods in science, production and crime investigation can be defined. As a result, it is possible to come to new conclusions defining crime/harm, environment and human interaction and animal rights.