Kültler açısından Daskyleion terrakottaları
The Study of Daskyleion terracottas regarding to cult
  1. Tez No: 71751
  2. Yazar: FİGEN ÇEVİRİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS BAKIR AKBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, Daskyleion antik kentinde ele geçen dinsel içerikli terrakotta figürinler arasında, en iyi korunan bir grup heykelciğin stilistik ve ikonografik incelemesi yapılmıştır. Böylece kentin dinsel yapısının yanında, sosyal ve kültürel yaşantısı hakkında da bilgi edinmek amaçlanmıştır. Ayrıca Daskyleion'un en erken dönemlerinden itibaren, geçirdiği tarihi süreci göz önünde bulundurularak, figürinler dışındaki diğer buluntular da bir kez daha gözden geçirilmiştir. Sonuç olarak Phryg'lerle birlikte en erken dönemlerden itibaren varlığını bildiğimiz Kybele tapınımının, Hellenistik dönemde de etkisini gösterdiği tespit edilmiştir. Ancak Hellenistik dönemde Kybele tapınımının devam ettiğini kanıtlayıcı sağlam buluntular ele geçmemiştir. Bununla birlikte bu döneme ait heykelcikler arasında, Kybele figürinlerinin yanında, bir eliyle göğsünü tutan ve çocuk taşıyan kadın figürinlerinin bulunması, erken dönemlerden gelen ve bereketi temsil eden bir inanışın geç dönemlerde de devam ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study a sample of statuettes chosen among the well-preserved religious terracotta figurines found in Daskyleion antique city are stylistically and iconographically analyzed. Thus, it is aimed at getting better knowledge about the religious, social and cultural life of the city. Besides, other religious findings are re-considered in the light of Daskyleion 's history since its earliest periods. As a result, it is found that the cult of Kybele known since the earliest periods of Phrygians also exists during the Hellenistik period. Reliable materials showing the continuation of the Kybele cult during the Hellenistic period have not been found yet Nevertheless, among the statuettes belonging to that period, the existence of women figurines with one hand on their breast and carrying a baby with the other besides Kybele figurines is evidence for the persistence of the cult of fertility deriving from the early periods during the later periods.