Sanat etkinliklerinin halkla ilişkiler mesleği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of fine arts activities from the view of public relations profession
- Tez No: 71750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ABSTRAKT Sanatçıların, sanatçı topluluklarının ve sanat kurumlarının hedef gruplarıyla ve genel anlamda halkla olan iletişimini sağlayan halkla ilişkiler faaliyetlerine duydukları gereksinim gün geçtikçe artmaktadır. Sanat etkinliklerinin halkla ilişkiler mesleği açısından değerlendirilmesi konulu yüksek lisans tezinde, sergiler, konserler, gösteriler, festivaller gibi sanat etkinlikleri organizasyonlarındaki halkla ilişkiler uygulamaları incelenmekte ve sistematik bir şekilde sunulmaktadır. Tezde nitelikli sanat eserlerinin sunulduğu organizasyonlarda ve sanat etkinliklerini düzenleyen kurumlardaki halkla ilişkiler uygulamalarının etkinliğini ölçmek amacıyla düzenlenen 9. Uluslararası İzmir Film Festivali izleyici anketi sonuçları da bulunmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde halkla ilişkiler ve sanat kavramları ayrı ayrı açıklanmış; sanatın tanımları yapılmış, sanat dalları, sanatın işlevleri, sanatçının ve sanat eserinin toplumla olan iletişim süreci incelenmiştir. İkinci bölümde sanat etkinlikleri; görsel sanatlar, etkinliği sergiler, konserleri, müzik, gösteri sanatları etkinlikleri, büyük organizasyonlar, yarışmalar olarak sınıflandırılmış, bu etkinliklerin ortak özellikleri araştırılmıştır. Aynı bölümde sanat etkinlikleri düzenleyen kurumlara ve sanatçı topluluklarına da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde sanat etkinliklerindeki halkla ilişkiler çalışmalarının özellikleri, halkla ilişkiler görevlileri, halkla ilişkiler biriminin görevleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde sanat etkinliklerini tanıtmak amacıyla kullanılan davetiye, afiş, broşür, kitap, katalog, ses ve görüntü bantları gibi tanıtım malzemeleri örneklerle sunulmuş; kitle iletişim araçlarıyla ilişkiler ayrıntılarıyla incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde 9. Uluslararası İzmir Film Festivali kapsamında düzenlenen anket çalışmasına ilişkin bilgilere yer verilmiş; araştırmada elde edilen sayısal veriler sunulmuştur. Anket sonuçları izleyici profili, izleyicilerin film festivaline olan ilgileri ve halkla ilişkiler çalışmalarının etkinliği başlıklarıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All kinds of artists, -actors, musicians, singers, painters or artistic companies- feel need a lot of profession of public relations in order to communicate with their target groups and their public. In this study for postgraduate degree, which named“Evaluation of Fine Arts Activities from the Wiev of Public Relations Profession”contains the analyze of public relations practitions in the preparation of every kind of arts activities as -exhibitions, concerts, theater productions, opera and ballet performances and arts festivals. In this study also an audience survey which was made at 9th International İzmir Film Festival is taking place. The aim of this survey was to measure the impact of public relations operations in organization of artistic events. In the first chapter, public relations and fine arts concepts are explained separately. Different meanings of fine arts, types and functions of arts are given and the communication between public and artists, works of them, are analyzed briefly. In the second chapter fine arts activities are classified as arts exhibits, theater- opera-ballet performances, music concerts, festivals and competitions. Common features of these activities are also presented. In the same chapter, different establishments which were settled to organize arts events such as arts establishments, theater companies, symphony orchestras, artistic or cultural foundations, culture centers are sought to recognize. In the third chapter, the features of public relations operations in the arts activities, public relations practitioners, responsibilites of public relations departments are evaluated. Also, in the third chapter publicity materials like invitation cards, posters, brochures, fliers, leaflets, books, booklets, catalogues, audio and video tapes are presented with examples. How to settle media relations effectively is researched as well. In the fourth and the last chapter the results of the audience survey which was made in the 9th International İzmir Film Festival, between 25th of April and 2nd of May 1997, are shown in tables. The results of this survey are analyzed under three topics: audience profile, public interest to the festival or arts activities and impact of public relations operations on public interest.