Doğu Dağlık Kilikia'da Villae Rusticae
Villae Rusticae in Eastern Rough Cilicia
  1. Tez No: 71752
  2. Yazar: ÜMİT AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN DOĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
“Doğu Dağlık Kilikia'da Villae Rusticae”, temel olarak Dağlık Kilikia' nın Kalykadnos (Göksu) ve Lamos nehirleri arasında kalan bölgesinde yapılmış bir dizi araştırmanın sonucunda ortaya çıkmış bir çalışmadır. Çalışmanın konusu için gerekli materyal, 1994- 1997 yılları arasında bölgede Doç. Dr. Serra Durugönül tarafından sürdürülen yüzey araştırmalarında elde edilmiştir. Bu araştırma, arkeolojik anlamda çok fazla çalışılmamış bir bölgenin villalarının ve yapıldıkları dönemin koşullarının aydınlatılması açısından önem taşımaktadır. Bir diğer önemi ise, bölgenin ötesinde Anadolu arkeolojisinde çok fazla değinilmemiş olan villalara değinmiş olmasıdır. Araştırmamızın sonucunda bölgede Roma döneminde toprak kullanımıyla ilgili bir organizasyonun varlığı ve buna bağlı olarak bu amacı gerçekleştirmeye yönelik bir takım düzenlemelerin yapılmış olduğu görülmektedir. Arkeolojik materyalleri değerlendirerek ortaya çıkarabildiğimiz, bu düzenlemelerle ilgili çiftlik binaları olmuştur. Nasıl yapılandıkları, planları, içerdikleri yapıların birbirleriyle olan benzerlikleri ve iletişimleri ve bu yapıların zaman içindeki değişimleri çalışmada ele alınmıştır. Bu tezde, bölgesel bir villa rustica tipolojisi ortaya koymaya çalışmış bulunuyoruz. Nitekim, bölgede Roma öncesi dönemde var olduğunu bildiğimiz çok sayıdaki kulenin tek amaçlarının savunma olmadığını, bunun yanısıra tarım arazisinin ortalarında, bulunmalarından dolayı depo ve tarım arazisini kontrol etme amaçlı da kullanıldığını, ardından da Roma dönemiyle bölgeye giren villa rustica' ları etkilediğini, böylece bir Roma özelliği olan villa rustica'ların bu bölgede ilk görünüşlerinin kendilerinden önceki gelenekten etkilenmiş olarak kuleli yapıldıkları, bunun da bölgesel bir özellik olduğu görülmektedir. Böylece, bölgesel bir villa rustica gelişim şeması çıkarmak da mümkün olmuştur. Çalışmada, ' kuleli villa rusticalardan' ' ayrı bir bey evine sahip villa rusticalara' doğru bir gelişim süreci olduğu sonucuna varılmaktadır. Bunun ayrımı, bölgedeki Roma dönemi tarihsel olaylarının gelişimine bağlı olarak yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis on“Villae Rusticae 'in East Rough Cilicia”is based on researches which took place in the region between the rivers of Kalykadnos (Göksu) and the Lamos in Rough Cilicia. The material of the thesis is gained during the surveys which were undertaken by Doç. Dr. Serra Durugönül in the years 1994-1997. The importance of this research lays in the new results of a weakly studied region with its villas and the circumstances of the period in which they were built. Another importance is that neither in this region nor in the Anatolian archaeology villas have been altogether not necessarily enough researched. The results of our study show that there was an organization of landuse and in relation with it some regulations in the Roman period. The study of archaeological material leads to the conclusion that the farm buildings were part of these regulations. We have dealt in our study with the buildingmethods and the plans of the villas, further with the similarities and connections of the constructions within the villacomplexes. Another point is the differenciations of these, constructions which they went through within time. In this thesis we tried to build up a typology of the regional villae rusticae. As we know there exists a tradition which goes back to the age before the Romans: The hellenistical towers in the region can not have functioned only as defence towers but because of their location in agricultural fields they must have also been built to be used as magazines and to control the surrounding. These towers must have influenced the villae rusticae which became popular in the Roman period. This must also be the explanation for the towers of the earliest villae in the region which appear to be a local speciality. In this way it was possible to figure out a development of the regional villae rusticae. Our result is that we can follow a development path which leads from“ towered villae rusticae”to“villae rusticae with a distinguished lord house”. This differentiation can be set up parallelly to the development of the regional historical events of the Roman period.