Ana Karotid Arter ve Kavernozal Arter İntima-media Kalınlıkları ile Erektil Disfonksiyon Derecesi ve Metabolik Sendrom Arasındaki İlişki
The relationship between main carotid artery and cavernosal artery intima-media thickness with Degree of Erectile Dysfunction and Metabolic Syndrome
  1. Tez No: 717538
  2. Yazar: SEDAT YAHŞİ
  3. Danışmanlar: DR. CEVDET SERKAN GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, karotis ve kavernozal doppler ultrasonografi bulgularının vaskülojenik erektil disfonksiyon(ED) ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Doppler ultrasonografi ile karotid ve kavernozal arterlerin pik sistolik velosite (PSV), end diastolik velosite (EDV) ve endotel intima- medya kalınlığı (IMT) ölçüldü. Ultrasonografi bulguları ile 50 hastanın 29'unda(%58) vaskülojenik ED, 21'inde(%42) vaskülojenik olmayan ED saptandı. Gruplar arasında karotis IMT değerleri açısından fark saptanmazken(p=0.601), kavernozal IMT değerleri açısından anlamlı fark vardı(p=0.012). Hastalar karotis IMT değerlerine göre < 0.9 mm (birinci grup) ve ≥ 0.9 mm (ikinci grup) olarak yeniden sınıflandırıldığında, gruplar arasında karotis PSV ve EDV değerleri bakımından anlamlı fark varken(sırasıyla; p=0.033 ve p=0.018), kavernozal PSV ve EDV bakımından fark saptanmadı(p=0.816 ve p=0.123). Karotis PSV ve EDV, kavernozal arterdeki ölçümlerle paralel değerler gösterdi. Karotis IMT böyle bir korelasyon sağlamadı. Kavernozal IMT, kavernozal fonksiyonu değerlendirmek için güvenilir bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the relationship between carotid and cavernosal Doppler ultrasonography findings and vasculogenic erectile dysfunction (ED). Peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV), and endothelial intima-media thickness (IMT) of the carotid and cavernosal arteries were measured by Doppler ultrasonography. According to ultrasonographic findings, vasculogenic ED was found in 29 (58%) patients and non-vasculogenic ED was found in 21 (42%) patients of 50. While there was no difference between the groups in terms of carotid IMT values ​​(p=0.601), there was a significant difference in cavernosal IMT values ​​(p=0.012). When patients were reclassified according to their carotid IMT values ​​as < 0.9 mm (first group) and ≥ 0.9 mm (second group), there was a significant difference between the groups in terms of carotid PSV and EDV values ​​(p=0.033 and p=0.018, respectively), there was no difference in terms of cavernosal PSV andEDV (p=0.816 and p=0.123). Carotid PSV and EDV showed parallel values ​​with the measurements in the cavernosal artery. Carotid IMT did not provide such a correlation. Cavernosal IMT can be a reliable marker to evaluate cavernosal function.