The relationship of human resource management practices and employee performance and their impact on the perfomance of organizations in Iraq
İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ile çalışan performansının ilişkisi ve organizasyona etkisi Irak'taki kuruluşların performansı
- Tez No: 717545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamalarının ve Çalışan Performansının Irak'taki Kuruluşların Performansı Üzerindeki Etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma amaçlarına ulaşmak için araştırmacı (274) kişiden oluşan çalışma örnekleminden birincil verileri toplamak için (54) paragraftan oluşan bir anket tasarlamıştır. Sosyal bilimler için istatistik paketi (SPSS) hipotezleri analiz etmek ve incelemek için kullanıldı. Araştırmacı, ortalama, standart sapma, , Doğrudan etki gibi çalışma hedeflerine ulaşmak için birçok istatistiksel yöntem kullanmıştır. Çalışmanın ana sonuçları, İKY Uygulamalarının çalışan performansı üzerinde (0.05 düzeyinde) önemli bir etkisi olduğu, işe alım ve seçim, Eğitim ve geliştirme ve çalışan katılımının çalışan performansı üzerinde (0.05 düzeyinde) önemli bir etkisi olduğu, Ücretlerin çalışan performansı üzerinde (0.05 düzeyinde) önemli bir etkisi var, SHRM uygulamalarının Irak'taki kuruluşlar üzerinde (0.05 düzeyinde) önemli bir etkisi var, İşe alım ve seçim, refakatçiler ve eğitim ve geliştirmenin önemli bir etkisi var (0.05 düzeyinde) çalışanların katılımının organizasyon performansı üzerinde (0.05 düzeyinde) önemli bir etkisi vardır. (0.05) düzeyinde bir ara değişken olarak çalışan aracılığıyla, işe alım ve selin önemli bir etkisi vardır. bölüm, Eğitim ve geliştirme ve irak'ta çalışan katılımı (0.05) düzeyinde bir ara değişken olarak çalışan performansı aracılığıyla, (0.05) düzeyinde bir ara değişken olarak çalışan performansı aracılığıyla telafi edicinin Irak'taki kuruluşların performansı üzerinde önemli bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of Human Resource Management Practices and performance of Employee and their Impact on the Performance of organizations in Iraq. In order to achieve the study objectives, the researcher designed a questionnaire consisting of (54) paragraphs to gather the primary data from study sample which consisted from (274) individuals. The statistical package for social sciences (SPSS) was used to analyze and examine the hypotheses. The researcher used many statistical methods to achieve study objectives, such as mean, standard deviation. The Main results of the study are there is a significant impact of HRM Practices on employee performance at level (0.05),There is a significant impact of recruitment and selection, Training and development, and employee participation on employee performance at level (0.05),The is a significant impact of compensations on employee performance at level (0.05),There is a significant impact of HRM practices on organizations in Iraq at level (0.05),There is a significant impact of recruitment and selection, companions, and training and development on organizations performance at level (0.05),There is a significant impact of employee participation on organizations performance at level (0.05).,There is a significant impact of employee performance organizations performance in Iraq at level (0.05),There is a significant impact of HRM practices on organizations performance in Iraq Through employee as an intermediate variable at level (0.05) ,There is a significant impact of recruitment and selection, Training and development, and employee participation in Iraq Through employee performance as an intermediate variable at level (0.05),There is no significant impact of compensative on organizations performance in Iraq through employee performance as an intermediate variable at level (0.05).