The effect of organizational culture on human resource management practices in Iraq
Irak'ta insan kaynakları yönetimi uygulamalarının performansını iyileştirmede örgüt kültürüne etkisi
  1. Tez No: 717544
  2. Yazar: AMAT ALRAHMAN RIYADH JASIM ALOBAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı, örgüt kültürünün insan kaynakları yönetimi uygulamaları (İKYP) üzerindeki etkisini, bu tür kültürlerin sayısız tipolojisinin varlığından kaynaklanan farklılıkları dikkate alarak sunmak ve çok çeşitli örgüt kültürünün, çok çeşitli örgütsel değişkenler üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Benimsenen HRMP çözümlerinin etkisi. İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları, onların örgüt kültürüyle olan bağlantılarını analiz etmek için bir temel oluşturabilir. Irak Bağdat Bilim ve teknoloji organizasyonu sektöründe çalışan 273 kişi vardı. Araştırma aracı kullanılarak rastgele örnekleme ve yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. 7 farklı İKYP'nin katılımcıların örgüt kültürü algılarına etkisi ölçülmüştür. Birçok regresyon analizi yapılmış ve istatistiksel teknikler çalışmanın amacı ile eşleştirilmiş, bu amaçla tanımlayıcı tablolar ve veriler sunulmuştur ve analitik analiz sonuçları, örgüt kültürü ve duygulanım arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, örgüt kültürünün insan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteren regresyon analizi ile doğrulanmaktadır. Pratik çıkarımlar Bu çalışmanın, çalışanları teşvik etmek ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarının performansını iyileştirmek için etkili stratejiler geliştirme açısından kuruluşlar için çok sayıda değerli çıkarımı vardır. Son olarak Özgünlük/değer bu, Irak'taki organizasyon kültürünü ve insan kaynakları yönetimi uygulama organizasyonlarını araştıran moderatörlü bir model önermek ve test etmek için yapılan ilk girişimdi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to present impact organizational culture on human resource management practices (HRMP) taking into account differences resulting from the existence of numerous typologies of such culture and focuses on a wide range of organizational culture's impact on diversified organizational variable remaining under the influence of adopted HRMP solutions. Human resource management practices can constitute a basis for analyzing their connections with organizational culture. There were 273 people working Iraq Baghdad Science and technology organization sector. Random sampling and a structured questionnaire were carried out using the research tool. The effects of 7 different HRMP on the organizational culture perception of the participants were measured. Many regression analyzes were conducted and the statistical techniques were matched with the study goal, descriptive tables and data have been submitted for this purpose and Findings the results of the analytical analysis showed that the organizational culture and affect are related positively and significantly. This conclusion is confirmed by regression analysis, which shows that the organizational culture has a significant influence on human resource management practices. And Practical implications this study has numerous valuable implications for organizations in terms of developing effective strategies to promote employees and improve performance of human resource management practices. Finally Originality/value this was the first attempt to propose and test a moderated model that investigates the organizational culture and human resource management practice organizations in Iraq.