Yüz yüze ve uzaktan eğitimin öğretmenlerin ses yorgunluğu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Exami̇nati̇on of the effects of FACE-TO-FACE and distance education on teachers' voice fatigue
  1. Tez No: 717550
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAĞATAY SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçişin öğretmenlerin ses yorgunluğu üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında çeşitli devlet okulları ve özel okullarda farklı branş ve kademelerde görev yapmakta olan 23 ile 57 yaş arasında 150 öğretmenden oluşan katılımcıların yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim dönemlerindeki ses yorgunlukları geçerli ve güvenilir bir araç olan Ses Yorgunluğu Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin demografik bilgilerinin yer aldığı kişisel bilgi formu doldurulmuştur. Ek olarak ölçek skorları ile kişisel düşüncelerinin tutarlılığını karşılaştırmak adına katılımcılardan yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim dönemlerini kıyaslayarak hangi dönemin kendileri için psikolojik alamda, fiziksel anlamda ve ses yorgunluğu açısından daha yorucu olduğunu belirtmeleri istenmiştir. Toplanan veriler iki eğitim döneminin ses yorgunluğu üzerindeki etkilerini karşılaştırmak adına analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Ses Yorgunluğu Ölçeği'nin yorgunluk ve kaçınma ile fiziksel rahatsızlık alt ölçeklerinde yüz yüze eğitim dönemi ile uzaktan eğitim dönemi arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcılar bu iki alt ölçeğe uzaktan eğitim dönemi için daha yüksek puanlar vermişlerdir. Diğer alt ölçek olan semptomların dinlenme ile iyileşmesinde ise iki eğitim dönemi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Katılımcılara yöneltilen iki eğitim dönemine dair kişisel görüşlerinin alındığı sorulara ise katılımcıların büyük bir kısmı uzaktan eğitim döneminin kendileri için psikolojik anlamda, fiziksel anlamda ve ses yorgunluğu açısından daha yorucu olduğunu bildirmiştir. Çalışmanın bulguları Covid-19 pandemisinin eğitim öğretim işleyişinde ortaya çıkardığı değişikliklerin öğretmenlerin ses yorgunluğu üzerindeki olumsuz etkilerini bildirmektedir. Bu etkiler göz önünde bulundurularak ses sağlığını koruyucu önlemler konusunda öğretmenler bilgilendirilerek ileri şikayetlerin ortaya çıkmasının engellenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to benefit from the use of education in the transition process from face-to-face education to distance education. Within the scope of the study, the voice fatigue of the participants, consisting of 150 teachers between the ages of 23 and 57 working in different branches and levels in various public and private schools, during face-to-face education and distance education periods was evaluated with the Sound Fatigue Scale, which is a valid and reliable tool. In addition, in order to compare the consistency of their personal thoughts with the scale scores, the participants were asked to compare the face-to-face education and distance education periods and indicate which period was more tiring for them in terms of psychological, physical and vocal fatigue. The collected data were analyzed to compare the effects of the two training periods on vocal fatigue. According to the results of the analysis, a significant difference was found between the face-to-face education period and the distance education period in the fatigue, avoidance and physical discomfort subscales of the Voice Fatigue Scale. Participants gave higher scores to these two subscales for the distance education period. On the other hand, there was no significant difference between the two training periods in the recovery of symptoms, which is the other subscale, with rest. On the other hand, to the questions asked to the participants about the two training periods, most of the participants reported that the distance education period was more tiring for them in terms of psychological, physical and vocal fatigue. The findings of the study report the negative effects of the changes brought about by the Covid-19 pandemic in the educational process on teachers' vocal fatigue. Considering these effects, it is thought that the emergence of advanced complaints can be prevented by informing teachers about measures to protect voice health.