Çalışanların empatik eğilim düzeyleri ile örgüt ikliminin çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesi: Akdeniz İhracatçı Birlikleri üyeleri örneği
Examination of employees' emphatic tendency levels and organizational climate based on various demographic variables: Example of Mediterranean Exporters' Association members
- Tez No: 717565
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı çalışanların örgüt iklimine yönelik algıları ile empatik eğilimlerinin arasındaki ilişkiyi bulmak ve farklı demografik özelliklere göre değişip değişmediklerini incelemektir. Bu kapsamda Akdeniz İhracatçılar Birliği üyesi firmaların 175 çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada veriler online olarak toplanmıştır. Verilerin toplanırken araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu, Dökmen tarafından geliştirilen Empatik Eğilim Ölçeği ile Litwin ve Stringer tarafından geliştirilen, Tunçay tarafından Türk Kültürü'ne uyarlanan Örgüt İklimi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlardan faydalanılmıştır. Ölçeklerden alınan puanların gruplar arası farkları incelenirken; iki grubun karşılaştırılması durumunda bağımsız gruplar t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılması halinde ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İkiden fazla gruplarda, farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey testi kullanılmıştır. Örgüt iklimi ve empatik eğilimin ölçüldüğü veri toplama araçlarından elde edilen verilerin normallik değerleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları; örgüt iklimi ile empatik eğilim arasında anlamlı bir ilişki olduğu, bu ilişkinin pozitif yönlü ve düşük düzeyli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların örgüt iklimine yönelik algılarının cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim düzeylerine göre farklılık göstermediği ancak gelir düzeylerine ve firmada çalıştıkları süreye göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Empatik eğilim düzeyleri ise sadece gelir düzeylerine göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emphatic tendencies and organizational climate while determine if they show significant difference based on various socio-demographic factors such as gender, age, educational level, seniority in the firm, monthly income and the department they work in the firm. Data were collected on 175 employees of Mediterranean Exporters' Association member companies on an online platform. Demographic Information Form created by the researcher, Empathic Tendecy Scale developed by Dökmen and Organizational Climate Scale developed by Litwin and Stringer, translated to Turkish by Tunçay were used to collect data. While evaluating the findings of the study, descriptive statistical methods were used. When comparing quantitative data to find the differences between groups; in the case of two groups, the independent samples t test was used, the one-way ANOVA analysis used for examine the differences between more than two groups, and the Tukey test used to determine the group that caused the difference. The normality distribution of data were examined with skewness-kurtosis values. There is a correlation between organizational climate and empathic tendency, and this relationship is positive and low-level. It has been determined that the participants perception of organizational climate do not differ according to their gender, age, education level and department but differ with income status and seniority in the firm. Also, their empathic tendency levels significantly differ according to their income status.