Hazır giyim işletmelerinde liderlerin eğitim düzeylerinin iletişim becerilerine olan etkileri üzerine bir araştırma
A research on effects of leaders education levels at communication skill in team work at ready - to wear business enterprises
  1. Tez No: 207024
  2. Yazar: ESRA ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İletişim Bilimleri, İşletme, Clothing Industry, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Liderlerin eğitim düzeyleri ile takım çalısanları arasındaki iletisim becerilerini konu alan bu çalısmada, isletme (örgüt) içerisindeki liderin iletisim becerilerini incelemek, liderin takım çalısanlarına karsı yaklasım biçimlerini belirlemek, takım çalısmasının önemini vurgulamak ve iletisimin örgüt kültürüne olan etkisi açıklanmaya çalısılmıstır. Arastırmada 45 hazır giyim firmasına ulasılarak 45 lider ve 151 takım çalısanı arastırma örneklemini olusturmaktadır. Anket yoluyla elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statical Package For Social Science) programı ile yapılmıstır. Arastırma sonucunda asağıdaki bulgular elde edilmistir. Liderlerin çalısanlarla yaptıkları görüsme sıklığı haftadabir olup ortalama görüsme süresi yirmi dakika sürdüğü belirlenmistir. ?sletmede takım içinde problem yasanma durumu çok az olup liderlerin takım çalısanlarına karsı yönlendirici bir tutum izledikleri sonucuna varılmıstır. Liderlerin takım çalısanlarının motivasyonunu arttırmak için hiçbir methot uygulamadıkları sadece arada maas zammı yapıldığı belirlenmistir. Arastırma sonuçlarına göre personel, prim ödülü, tatil izni, tesekkür-takdir belgesini bir motivasyon aracı olarak görmeyip liderin güler yüzlü olusunu, hos sohbetini, tatlı dilini motivasyon aracı olarak görmektedir. Arastırmanın bir diğer sonucuna göre personelin duygu ve düsüncelerini rahatça liderle konusabildiğikisisel ihtiyaç ve duygularını ifade edebildiği belirlenmistir. ii ?sletmede çalısanların niteliklerine ve basarılı olabilecekleri alanlara göre görevlendirildikleri ancak kariyerlerinde yükselmeleri için gerekli olan eğitim, kurs veya seminerlerin düzenlenmediği belirlenmistir. ?sletme içerisinde liderlerin takım çalısanlarının yaratıcı düsüncelerine önem verip bunlardan yararlandığı sonucuna varılmıstır. ?sletme içerisinde gerekli olan bilgilerin çalısanlara aktarılması için kısmen gündemli toplantıların yapıldığı yapılan toplantı ve görüsmelerde de liderin empati yeteneğini kısmen kullandığı tesbit edilmistir. Liderlerin çalısanlara gerekli yetki ve sorumluluğu verdiği onların güvenlerini kazanmak için gerekli çabayı gösterdiği belirlenmistir. Arastırmanın diğer bir sonucuna göre isletmede takımın karsılastığı ciddi sorunlar karsısında liderin konu hakkında hiç bir uzmana danısmadığı tesbit edilmistir. Lider tarafından isletme çalısanlarının her birinin önemli ve değerli olduğunun personele hissettirildiği ve personelin isyerini kendi isyeri gibi benimsediği sonucuna varılmıstır. Liderin takım çalısanlarından kendisi hakkında kısmen elestiri yapmalarını istediği yapılan elestiriler sonucunda da hatalarını kısmen düzelttiği belirlenmistir. Arastırma sonuçlarına göre liderin isletme içerisinde gerçek bir örgüt kültürü olusturamadığı belirlenmistir. ?sletme içerisinde liderin isletme ile ilgili sorunları veya önerileri takım çalısanlarıyla paylastığı personelin çalıstığı fiziksel ortamla ilgili sorunlarıyla da ilgilendiği belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study which is about the communication between the skills of the team members and the education levels of the leaders; issues like investigating the communication skills of a leader in an organization, determining leaders? approach to the team members, emphasizing the importance of a team work and the effect of communication on the culture of organization have been described. This study is formed in 5 chapters. Literary research has been done about culture, the culture of organization, leadership, and communication in the first chapter to form the conceptual frame. Culture, features of the culture of organization, the significance of the team culture, leadership, the sources of effective leadership, studies on the leadership and the characteristics of an effective leader in business life have been mentioned in this study. Apart from this, communication, organizational communication, and the required level of communication between the leader and his workers in order to have an effective team work and the organizational structure the leader formed have been also studied. In the second chapter, the related studies and publication have been researched and in the third chapter the findings and the interpretations are mentioned. 45 ready ? made clothing firms have been reached and the study model constitutes of 45 leaders and 151 workers. The data obtained from public survey has been made by SPSS program (Statical Package for Social Science). Following findings have been obtained according to the results of the study. It has been determined that the interviews of the leaders with the workers are made once in a week and average period of an interview is determined to be 20 minutes. iv It has been found out that having problems in a team in the organization is seen rarely and it has been concluded that leaders have a guiding attitude towards team members. It has been found out that leaders don?t use any methods to increase the motivation level of the team members but that they only make increase in salaries. It has turned out to be that the staff doesn?t see the premium reward or taking his vacation as a method of motivation but rather they are motivated by the friendly manners of the leader (a smiling face, etc.). According to another result of the research, it has been conquered that the staff can easily talk about his opinions and feelings with the leader, and express his personal needs. It has been determined that, charged with duties according to their qualities and areas they can be successful, they don?t have any trainings, courses and seminars required just for their rise in their careers. It has been concluded that the leaders give importance to the creative ideas of the team members and get benefits from these ideas. It has been discovered that meetings and interviews are done according to the agenda and it has turned out to be that the leader uses his empathy partially in these meetings and interviews. It has been understood that the leader gives the required authority and responsibility to his workers and he makes enough effort in order to gain their confidence. According to another result of the research, it has been found out that the leader doesn?t consult to any expert about important problems he has faced. v It has been concluded that the staff has been made aware of the fact that they are each important and talented workers for the leader and it has also been understood that the staff considers his office as his own. It has been determined that the leader has asked his workers to make criticisms about him and he has corrected his mistakes according to these criticisms. It has been determined to the results of the research that the leader hasn?t been able to form a real organizational culture in the management. It has been determined that the leader has shared the problems or suggestions about the management with the team workers and it has also been determined that the leader has given attention to the problems of the staff about their working environments.