Sağlık hakkı kapsamında hekimin cezai sorumluluğu
Criminal liability of the physician within the scope of the right to health
  1. Tez No: 717566
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Tıp bilimi, sürekli gelişen ve değişen bir bilim alanıdır. Bu yüzden, bu bilim dalı ile ilişki içinde bulunan, sağlık hukuku da, bu değişime paralel olarak dinamik bir süreç yaşamaktadır. Bununla birlikte sağlık hizmetlerinin sunucusu olan hekimlerin de, bu sürece, ayak uydurması gerekmektedir. Çalışmamızda, sağlık hizmetlerinden faydalanan insanların, karşılıksız olarak hekimlere olan güvenini, hekimlerin birçok hak ve sorumluluklarının olduğunu ve bunların hukuk alemine yansımalarını ortaya koymaya çalıştık. İnsan hakları boyutuyla, hasta ve hekimlerin haklarının, yargı kararlarınca nasıl algılandığı ve bunların sonuçlarını tartışmaya çalıştık. Çalışmamızda, hekimin ceza hukuku açısından işleyebileceği suçlar incelendi. Hekimlerin cezai sorumlulukları kapsamında, uyguladıkları tıbbi müdahalenin hukuka uygun olması için gereken hukuka uygunluk nedenleri ortaya koyulmuştur. Ülkemizde sağlık hizmetlerinin daha kaliteli hale gelmesi için; hekimin hak ve sorumluluklarının içinde bulunduğu hukuki bir mevzuat ortaya konulması gerekmektedir ve bununla birlikte sağlık hizmetlerinde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda, uzmanlaşmış yargı organlarının görev alması gerektiği tespitleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical science is a constantly evolving and changing field of science. Therefore, health law, which is in contact with this branch of science, is experiencing a dynamic process in parallel with this change. However, physicians, who are the providers of health services, also need to keep up with this process. In our study, we tried to reveal the unrequited trust of people who benefit from health services to physicians, the fact that physicians have many rights and responsibilities and their reflections on the legal world. With the dimension of human rights, we tried to discuss how the rights of patients and physicians are perceived by judicial decisions and their consequences. In our study, the crimes that the physician can commit in terms of criminal law were examined. Within the scope of the criminal liability of physicians, the reasons for compliance with the law required for the medical intervention they applied to be in compliance with the law have been revealed. In order to improve the quality of health services in our country; It is necessary to put forward a legal legislation that includes the rights and responsibilities of the physician, and it has been determined that specialized judicial bodies should take part in disputes that may arise in health services.