Dionis Tanasoğlu'nun Uzun Kervan adlı romanının söz varlığı yönünden incelenmesi
Study vocabulary of Dionis Tanasoğlu's 'Uzun Kervan'
  1. Tez No: 717568
  2. Yazar: HİLAL KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADEJDA ÖZAKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bir millet için en önemli değer, dilidir. Topluluklar dilleriyle millet olarak tanımlanırlar. Milletler, destanlar, masallar, romanlar, öyküler gibi birçok malzemeyi dilleri sayesinde korur ve nesilden nesile taşırlar. Söz varlığı ise bu dil malzemelerinden yola çıkarak bir milletin düşünce yapısını, yaşayış biçimini, inancını, geleneğini vb. birçok yönünü ortaya koyar. Gagauz Türkçesi Oğuz grubu Türk dillerindendir. Gagauzlar birçok zorluk yaşamış olsalar da dillerini ve o dilin malzemelerini kaybetmemişler, günümüze kadar getirmeyi başarmışlardır. Gagauz yazılı edebiyatının, -çok genç olmasına rağmen- değerli yazılı dil malzemeleri vardır. Çalışmada, bu yazılı dil malzemelerinden biri olan ve Gagauzların ilk romanı olarak kabul edilen Uzun Kervan, adlar, atasözleri, deyimler, kalıp sözler yönünden incelenmiş ve tematik olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important value for a nation is its language. Communities are defined as nations by their language. Nations preserve many materials such as epics, fairy tales, novels and stories, thanks to their language and as well carry them from generation to generation. As for vocabulary, based on these language materials, sets forth many things such as a nation's mentality, way of life, bilief and tradition etc. Gagauz Turkish is one of Turkish languages of the Oghuz group. Although the Gagauz people experienced many difficulties, they did not lose their language and the materials of that languange, managing to bring it up to the present day. Despite the fact that the Gagauz's written literature is younger, they have valuable written language materials. In this study, Uzun Kervan, which is one of these written language materials and acknowledged first novel of Gagauz, was examined in terms of nouns, proverbs, idioms, stereotypes and was classified as a thematic.