Language, style and society in fiction and non-fiction works of Jonathan Swift and George Orwell
Jonathan Swift ve George Orwell'in eserlerinde dil, üslup ve toplum
  1. Tez No: 71759
  2. Yazar: MEHMET ZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. REŞİT KÜÇÜKBOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Bu çalışmada farklı dönemlerde yaşamış, ancak benzer tarzlarda eserler vermiş olan İngiliz Edebiyatının önde gelen iki edebiyatçısı Jonathan Swift ve George Orwell eserlerindeki dil, üslup ve toplum açısından karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir.. Çalışmada, her iki yazarın dönemi, sosyal, siyasal, ve politik olayların eserlerine yansıyacağı varsayımıyla incelendi. Gerçekten de, her iki yazar da, dönemlerinin öne çıkan temalarını özellikle incelemişlerdir. Dil ve üslup acısından yazarlar karşılaştırılırken sonuçların objektif olması için, istatistiksel yöntem kullanılmıştır. Varılan sonuca göre, Swift'in Orwell'a oranla daha uzun kelimeler kullandığı, cümlelerinin, yan cümlecikler ve bağlaçlar yüzünden daha uzun olduğu görüldü. Diğer önemli bir fark olarak da Swift'in, eserlerinde Latince asıllı kelimelerin Orwell'a oranla daha fazla olduğu tesbit edildi. Orwell ise, Anglo-saxon asıllı kelimeleri ve kısa cümleleriyle okunabilirlik oranı yüksek olan bir yazardır. Orwell'in yazıları, kendi koyduğu 'pencere-camı gibi olma' pren sibine uygun olarak anlamına ulaşmada zorluk çıkartmayan bir özelliğe sahipken, Swift'inkiler en az iki anlamı olan 'gösteren'lerden oluşan, çok katmanlı okumaya zorlayıcı, saydam olmayan metinlerdir. Bu araştırma sonucunda önemli başka bir fark olarak, Swift'in döneminin eğilimine uygun biçimde, içeriğe bağlı farklı üsluplar kullandığı, buna karşılık Orwell'in konuşulan dile büyük önem vermesinin yanısıra üslubunun önemli bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study Jonathan Swift and George Orwell, two eminent writ ers of English Literature, who lived in different ages, but produced works in similar genres, were compared with respect to their language, style, and society in their works. Their ages were studied with the assumption that social, political and cultural events should be reflected in writers' works. The assumption was verified with the fact that both writers got actively involved in the life of their respective ages as reflected in their works. While comparing their language and style, statistical method was employed in order to reach an objective result. Accordingly it was ob served that Swift used longer words than Orwell and longer sentences due to the frequent subordination and co-ordination. Another outstanding dif ference is that Swift used more Latin-origin words than Orwell. As to Orwell, he achieved a higher readability rate with Anglo-saxon words and short sentences. Orwell's texts have a characteristic that allows the reader to have an easy access to the meaning - deep structure - as required by the princi ple of 'like a window-pane', which he himself set as a goal, whereas Swift's texts are opaque forcing the reader to a multi-layered reading, consisting of 'the signifiers' with at least two 'signifieds'. As a last point it was observed that Swift employed different styles suitable to the content, conforming to the tendency of his time, whereas Orwell remained loyal to his own style with his emphasis on 'the spoken language'. 220