Gender-resistance and punishment in Oscar Wilde's literary works
Oscar Wilde'ın edebi çalışmalarında toplumsal cinsiyete karşı direniş ve cezalandırma
  1. Tez No: 426125
  2. Yazar: BURAK IRMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİLLİAN MARY ELİZABETH ALBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Toplumsal cinsiyete direniş bütün insan hakları hareketleri içinde hayati bir yer arz eder. Döneminde ünlü bir şahsiyet olan Oscar Wilde cinselliğe ilişkin döneminin normlarına karşıydı. Yazar, kurgusal olmayan yazı türlerinden kısa hikayelere kadar birçok edebi türde eserler Verdi. Farkında olmamasına ragmen, toplumsal cinsiyetin değişebilir, akışkan bir kavram olduğundan ve de bu konudaki cahiliyetin, toplumdaki bireylerin kurallar tarafından sıkıştırılmasına neden olduğundan bahsetti. Bu tezde, temel hedef, toplumsal cinsiyete karşı direniş ile Oscar Wilde'ın karakterleri arasındaki ilişki incelenecektir. Üstünde durulacak temel nokta eğer karakterler normlara karşı çıkmayı denediler ise cezalandırılıp cezalandırılmadıkları olacaktır. Analiz yapmamızı sağlayacak temel teoriler cinsiyet kavramının akışkan olduğundan ve de heteroseksüel matriksin olumsuz özelliklerinden bahseden ve tüm toplumsal cinsiyetlerin insan yapımı olduğunu açıklayan Kuir Kuram ve güç-direniş ilişkisi içerisinde toplumsal söylemin insanları doğduğu günden itibaren nasıl şekillendirdiğini gösteren Foucault'nun kuramı olacaktır. Tez, Oscar Wilde'ın eserleri ve hayatının bağlamında bir genelleme ile sonuçlandırılma amacı gütmektedir. Bu sebepledir ki, kullandığı her yazı türünden örneklemler ile tez sürdürülecektir. Dorian Gray'in Portresi,“Lord Arthur Savile'in Suçu”,“Bay W. H.'in Portresi”ve Ciddi Olmanın Önemi toplumsal cinsiyet karşıtı olan ve cezalandırılan karakterler bağlamında incelenecek örnek eserler olacaktır.
Özet (Çeviri)
Gender-resistance is a vital part of the whole equal rights movements. Oscar Wilde, who was a celebrity author of his period, was against the sexual norms of his period. He wrote several literary works varying from non-fiction essays to short stories. Even though he did not know it, he talked about gender fluidity and how unawareness of it led to its constraint by the society. In this thesis, the main intention is to show the relationship between gender-resistance and Wilde's characters and to see if the characters are punished if they try to stand against the norms. Theories included to help us to analyze will be Judith Butler's Queer Theory which is mainly about gender fluidity and the negative aspects of the heterosexual matrix, proving that all genders are man-made and they are social constructions, and Foucault's theory of resistance and power relationship and the discourse which leads the society since the day each person is born shaping it with its rules. The thesis is intended to conclude with a statement regarding Oscar Wilde's works and his life in relation to the literary works he wrote. Therefore, there will be at least one sample from each of the styles he writes. The sample works that will be examined to see the punishments of the gender-resistant characters are The Picture of Dorian Gray,“Lord Arthur Savile's Crime”,“The Portrait of M.R. W.H.”, and the Importance of Being Ernest.