Parlamenter bağışıklıklar
Parliamentary immunities
- Tez No: 717622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Parlamenter bağışıklıkların amacı millet meclisi üyelerini ayrıcalıklı ve hukukun üstünde bir sınıf haline getirmek değil, yasama görevini özgür, korkusuz ve bağımsız iradeleriyle yerine getirebilmelerin sağlamaktadır. Parlamenter bağışıklıklar yasama sorumsuzluğu ve yasama dokunulmazlığını içermektedir. İngiltere, Fransa, ABD, Irak ve Türkiye gibi ülkelerde yasama sorumsuzluğu, milletvekillerinin parlamentodaki oy, söz ve düşüncelerinden sorumlu olmadıkları anlamına gelmektedir. Bunu engelleyen bir karar olmadıkça milletvekilleri bu sözleri Meclis dışında tekrarlanmasından da sorumlu değildir. Türkiye, Fransa ve Irak gibi ülkelerde yasama dokunulmazlığı sadece cezai alanda geçerlidir. Bu ülkeler Kıta Avrupası hukuk sistemine tabidir. Bu ülkelerde kamu hukuku ile özel hukuk ayrımı vardır. Bu ülkelerde özel hukuk kapsamındaki işlem ve eylemlerinden dolayı meclis üyelerine tanınmış bir dokunulmazlık yoktur. İngiltere ve ABD ise Anglosakson hukuk sistemine tabidir. Bu ülkelerde yasama dokunulmazlığı sadece hukuk alanında geçerlidir. Başka bir ifadeyle bu ülkelerde yasama dokunulmazlığı milletvekillerini cezai işlemlere karşı değil, yalnızca hukuki işlemlere karşı korumaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of parliamentary immunities is not to make the members of the national assembly a privileged and above the law class, but to ensure that they can perform their legislative duties freely, fearlessly and independently of their will. Parliamentary immunities include legislative irresponsibility and legislative immunity. In countries such as the UK, France, the USA, Iraq and Turkey, legislative irresponsibility means that MPs are not responsible for their votes, words and thoughts in parliament. Deputies are also not responsible for repeating these words outside the Parliament, unless there is a decision preventing this. In countries such as Turkey, France and Iraq, legislative immunity applies only in the criminal sphere. These countries are subject to the Continental European legal system. In these countries, there is a distinction between public law and private law. In these countries, there is no recognized immunity for members of parliament due to their actions and actions under private law. The United Kingdom and the United States, on the other hand, are subject to the Anglo-Saxon legal system. In these countries, legislative immunity applies only in the field of law. In other words, legislative immunity in these countries protects deputies not against criminal proceedings, but only against civil proceedings.