Dış ticaretin istihdam üzerindeki etkileri: Senegal örneği
Effects of foreign trade on employment: The case of Senegal
  1. Tez No: 717623
  2. Yazar: FATOU GUEYE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dış ticaretin istihdama etkisi, kamu tartışmalarında önemli bir konudur. Teorik bir bakış açısı ile, çoğu çalışma ihracatın istihdama etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak ampirik çalışmalarla birçoğu farklı sonuçlar elde etmiştir. Bu çalışmada, 1991-2018 Senegal'de dış ticaret ve istihdam arasındaki ilişki incelenmiştir. Analizde istihdam, ithalat ve ihracat değişkenleri kullanılmıştır. Değişkenlerin durağanlığında ADF (Augmented Dickey-Fuller) birim kök testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, serinin birinci düzeyde durağan olduğunu göstermektedir. Eşbütünleşme analizi olarak Johansen testi kullanılmıştır. Johansen'in testi değişkenler arasında uzun dönemli ilişki olduğunu göstermiştir. Vektör hata düzeltme modeli (VECM)'e dayalı Granger Nedensellik analizi ile kısa dönem hem ihracatın hem ithalatın istihdam üzerindeki olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of foreign trade on employment is an important issue in public debate. From a theoretical perspective, most studies have concluded that exports have an impact on employment. But with empirical studies, many have achieved different results. In this study, the relationship between foreign trade and employment in Senegal 1991-2018 was examined. Employment, import and export variables were used in the analysis. ADF (Augmented Dickey-Fuller) unit root test was used in the stasis of variables. According to the results of the analysis, it shows that the series is stationary at the first level. Johansen test was used as cointegration analysis. Johansen's test showed that there a long-term relationship between the variables. Granger Causality analysis based on vector error correction model (VECM) has shown that both exports and imports have a positive and significant effect on employment in the short term.