Klazomenai'de ele geçen Arkaik Dönem askoslar
Archaic askoi from Clazomenai
- Tez No: 71763
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Çalışmanın konusunu oluşturan askoslann gövdeleri halka şeklindedir. Sepet kulplu olan bu kabın boyunu, yatay duran gövdeye dik olarak birleşir. Çalışmamıza dahil olan halka askoslar M.ö. 630-500 yıllan arasında gelişim gösterirler. M.ö. 630-580 yıllan arasındaki askoslarda içi taralı üçgen, çengel meander, konsantrik daire motifleri yer alırken, M.ö. 585-500 arasındaki askoslann gövdeleri firnis bandlarla bezelidir. Aynca, M.ö. 630-580 yıllan arasındaki askoslann gövde çaplan, yüksekliklerinden fazla olmasına karşın, M.ö. 585 yıllarında askoslann gövde çaplarının küçülmesiyle bu durum tersine döner. Halka askoslann içindeki sıvı, form özelliğinden dolayı, ağır ve düzgün akar. Bu özelliklerinden dolayı yağ kabı ve parfüm kabı olarak kullanılmış olmalıdırlar. Halka askoslann çoğunluğu çocuk mezarlarından ele geçmiştir. Bu nedenle, bir diğer kullanım alanı da biberon olmalıdır. :.*s«^Sf^ tS>,0H
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The askoi, which covers the material of my study, are ring-bodied and basket- handled. Their neck meet verticaly with the horizontal body. The askoi included in this study show progress between 630-500 B.C. Cross-hatched triangles, hook meanders and concentric circles decorate askoi in the years between 630-580 B.C., and glazed bands were used in the years between 585-500 B.C. Moreover, despite the circumference of the body being more than its height of the askoi between 630-580 B.C., the decreased body circumference of the askoi in 585 B.C. makes the early aspect appear in the opposite. The liquid content in the ring-askoi flow slowly and orderly for the type of its shape. Because of this reason, they must have been used as oil and perfume containers. Most of the ring-askoi were found in infant graves; therefore, this shape could have been used also as feeders.