Aspir yağlı tohumunun alüminyum yüklü montmorillonit katalizörü ile hızlı pirolizi
Fast pyrolysis of aspir oil seed with aluminum-loaded montmorillonite catalyst
- Tez No: 717661
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METE KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünyada nüfus artışı ve sanayileşme ile beraber enerji ihtiyacı hızla artırmıştır. Fosil yakıtlar iklim değişikliğine ve karbondioksit salınımının artmasına neden olurken, yenilenebilir enerji kaynakları, çevre dostu olmaları nedeniyle sürdürülebilir çözümler sağlamaktadır. Biyokütle, önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Biyokütle, termokimyasal ve biyokimyasal/biyolojik yöntemlerle enerjiye dönüştürülebilir. Piroliz, biyokütleyi biyo-yağa dönüştürmek için kullanılan termokimysal bir yöntemdir. Bu deneysel çalışmada biyokütle kaynağı olarak aspir tohumu kullanılmıştır. Hızlı piroliz deneyleri, en yüksek biyo-yağ verimini elde etmek için farklı piroliz sıcaklıklarında (400 °C, 500 °C, 550 °C, 600 °C, 700 °C), 300 °C/dk ısıtma hızında ve 100 cm3 /dk N2 akış hızında gerçekleştirilmiştir. Katalitik piroliz deneyleri, piroliz sıcaklığının biyo-yağ verimi üzerindeki etkisini araştırmak için 300°C, 400°C, 500°C, 550°C ve 600°C piroliz sıcaklıklarında %10 alüminyumlu montmorillonit katalizörü ile gerçekleştirilmiştir. En yüksek yağ verimi 550°C'de %40,75 olarak elde edilmiştir. Katalitik hızlı piroliz deneyleri, aspirin sentetik biyo-yağ üretimi için yenilenebilir bir hammadde olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur..
Özet (Çeviri)
Population growth and industrialization on the World increased demand for energy rapidly. Fossil fuels cause climate change and increase in carbon dioxide emissions while renewable energy sources offer sustainable solutions due to being environmentally friendly. Biomass is considered as an important renewable energy source. Biomass can be converted to energy via thermo-chemical and bio-chemical/biological methods. Pyrolysis which is one of the thermo-chemical process can be used to convert biomass to bio-oil. In this experimental study, safflower seed was used as a biomass source. Fast pyrolysis experiments were carried out at different pyrolysis temperatures (400 °C, 500 °C, 550 °C, 600 °C, 700 °C) at heating rate of 300 °C/min and at a 100 cm3 /min N2 flow rate to obtain the highest bio-oil yield. The catalytic pyrolysis experiments were performed by montmorillonite catalyst with 10% aluminium at pyrolysis temperature of 300°C, 400°C, 500°C, 550°C and 600 °C to investigate the effect of pyrolysis temperature on the bio-oil yield. The highest oil yield was obtained as 40.75% at 550°C. The catalytic fast pyrolysis experiments revealed that safflower can be used as a renewable raw material for synthetic bio-oil production.