The effect of airport atmospheric features on passengers' behavioral intention at Abeid Amani Karume International Airport in Zanzibar
Zanzibar Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı'nda havaalanı atmosferik özelliklerinin yolcuların davranış niyeti üzerine etkisi
  1. Tez No: 717660
  2. Yazar: MARYAM MUSSA MOHAMED
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEMİH CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı'ndaki (AAKIA) Havalimanı atmosferinin yolcuların davranışları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, Zanzibar uluslararası havalimanının havacılık endüstrisine dağıtılan anketlerden elde edilmiş gerçek verileri içeren nicel metodoloji yöntemini kullanmaktadır. Çalışma 2020 – 2021 arasını kapsamaktadır. Araştırma, tanımlanan iki ana değişkeni kullanmaktadır: Bağımsız değişken olan havalimanının atmosferik özellikleri ve bağımlı değişken olan yolcuların davranışsal niyetleri. Bu çalışma, havalimanı yolcuları için yerleşim düzeninin erişilebilirliği, tesis estetiği ve havalimanı güvenliği algısı, havalimanı temizliği ve oturma konforu gibi olguların değişkenlerini geliştirmek için kullanılabilecek yöntemleri göstermektedir. Aynı zamanda davranışsal niyet bağlamında, çalışma isteği, yeniden ziyaret etme amacı, elektronik ekipman görüntüleme ve müşterilerin memnuniyetini ele almaktadır. Araştırmada kullanılan regresyon analizi ile aşağıdaki sonuçları ortaya çıkmıştır: Düzen erişilebilirliği ve havaalanı temizliği davranışsal niyet üzerinde önemli ve olumsuz bir etkiye sahiptir. Bağlılık, havaalanı güvenliği algısı, tesis estetiği ve oturakların konforu davranışsal niyeti etkilemektedir. Zanzibar'daki havacılık endüstrisiyle ilgili politikalarda söz sahibi olanlar, özellikle Abeid Amani Karume Uluslararası Havaalanı, düzen erişilebilirliği ve havaalanı temizliğinin verimliliğini artırmak için etkili bir politika geliştirmelidir. Ayrıca tesis estetiğine, havaalanı güvenliği algısına ve oturma konforuna daha fazla önem gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the atmospheric Airport's features on passengers' behavioral intention at Abeid Amani Karume International Airport (AAKIA). The study is a quantitative methodology that involves the actual data from the questionnaires that have been distributed to the aviation industry of Zanzibar international airport. The study was spanning from 2020 to 2021. The research uses the two main variables identified: airport atmospheric features on passengers' which is the independent variable, and behavioral intentions are dependent variables. The study develops the proxies' variables for airport atmospheric air passengers such as layout accessibility, facility aesthetics, and perception of airport safety, airport cleanness, and sitting comfort. In the context of behavioral intention, the study develops the proxies of willingness to spend, intention to revisit, electronic equipment, and display, and customers 'satisfaction. The study applied statistical techniques to reveal the estimated results. These include a statistical linear regression equation to obtain the results. The research revealed the following results. The layout accessibility and airport cleanliness have a significant and negative effect on behavioral intention. Adhere, perception of airport safety, facility aesthetics, and sitting airport comfort affect behavioral intention. The policymakers related to the aviation industry in Zanzibar, especially Abeid Amani Karume International Airport, should develop an effective policy to enhance the efficiency of layout accessibility and airport cleanness. Also, more effort should be implemented to the facility aesthetics, perception of airport safety, and Airport sitting comfort.