Tax competition, official development assistance and macroeconomic performance in Sub-Saharan Africa
Sahra Altı Afrika'da vergi rekabeti, resmi kalkınma yardımı ve makroekonomik performans
  1. Tez No: 717671
  2. Yazar: HAMAN MAHAMAT ADDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Afrika'ya yönelik muazzam doğrudan yabancı yatırım ve yardım akışına rağmen, Sahra altı Afrika hala makroekonomik parametrelerini iyileştirmek için mücadele etmektedir. Çalışmamız, Sahra altı Afrika'daki makroekonomik performansı etkileyen vergi rekabeti ve dış yardımları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, analiz için 2005'ten 2019'a kadar olan veriler ile yerçekimi modeli, statik ve dinamik panel tahmini tekniklerini kullanmaktadır. Bulgular, sadece yatay vergi rekabeti ve dikey vergi rekabeti ile ilişkiyi ortaya koymakla kalmamakta, aynı zamanda bu rekabetlerin makroekonomik performans üzerinde olumsuz etkileri olduğunu da göstermektedir. Aynı şekilde, dış yardımlar da bölgedeki makroekonomik performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum, tekelci rekabet piyasasına benzer vergi rekabeti modellerinin doğası ve yoksulluğu azaltmak için yapılan yardımların yetersizliği gibi çeşitli nedenlerle açıklanabilir. Elde edilen bulgular ışıüında politika yapıcılara şeffaflığı ve bilgi alışverişini geliştirerek yolsuzluk, dolandırıcılık, vergi kaçakçılığına karşı mücadelede daha fazla çaba göstermelerini; zimmete para geçirme ile mücadele etmek, kamuda söz sahibi olan yetkililere karşı çok daha ağır yaptırımlar uygulamak ve yönetimi iyileştirmek gerektiği belirtilmelidir. Ayrıca, daha iyi bir hesap verebilirlik sistemi geliştirilmelidir. Bu sistem şeffaf olmalı ve tüm uluslararası kuruluşlardan gelen her türlü yardımı içermelidir. Böyle bir düzen kurulabildiği takdirde yardımın yalnızca geliştirme amaçları için kullanıldığı garanti edilebilir. Ayrıca, yardımın daha etkili olmasını sağlamak için hükümetler, gelen yardımları, eğitim, sağlık ve altyapı gibi öncelikli ve önemli sektörlere yönlendirmelidir. Kısacası, yardım yoksulluğun azaltılmasına uygun hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Despite the enormous flows of foreign direct investment and aid in direction to Africa, sub-Saharan Africa still struggles to improve macroeconomic outcomes. This thesis aims to analyze tax competition and foreign aid as contributing elements of macroeconomic performance in sub-Saharan Africa. The study employs the gravity model, static and dynamic panel techniques to data spanning from 2005 to 2019 for analysis. The findings not only reveal evidence of horizontal tax competition and vertical tax competition but also show that these competitions have negative effects on macroeconomic performance. Likewise, foreign aid exerts negative effects on macroeconomic performance in the region. This may be explained by several reasons, including the nature of tax competition models similar to the monopolist competition market, and the inefficiency of aid to reduce poverty. Hence, we recommend policymakers to further efforts in fighting against corruption, fraud, tax evasion, and profit shifting by improving transparency and exchange of information; fighting against embezzlement, taking much more severe sanctions against officials who are involved in, and improving governance. Furthermore, a better accountability system should be developed. That system should be transparent and include all forms of aid from all international agencies. That could guarantee that aid is strictly used for development purposes only. Besides, to ensure a better impact of aid, governments should channel aid inflows to key sectors such as education, health, and infrastructure. In short, aid should be tailored to poverty reduction.