Endüstriyel tasarım sürecinde sayısal 3 boyutlu modelin evrim aşamalarının ve sürece etki eden parametrelerin saptanması
Determining the evolutionary stages of the digital 3d model and the affecting parameters in the industrial design process
  1. Tez No: 717677
  2. Yazar: ULAŞ TİGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında endüstriyel tasarım süreci içerisinde yer alan; ön tasarım, prototipleme ve seri üretim için hazırlık aşamalarındaki, bilgisayar destekli üç boyutlu modelleme sürecinin evrimine neden olan etken modelleme parametreleri konu alınmıştır. Modelleme sürecindeki bu değişimin anlaşılabilmesi için; yeni ürün geliştirmede tasarım süreçleri, bilgisayar destekli üç boyutlu modelleme, prototipleme ve seri üretim için hazırlık faaliyetleri incelenmiştir. Konunun temel kavramlarının açıklanmasının ardından, tasarım süreçlerindeki model evrimini araştırmak için anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, tasarımcıların farklı modelleme davranışları incelenmeye çalışılmış ve beş farklı davranış deseni saptanmıştır. Her bir davranış desenini sergileyen katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek, endüstriyel tasarım süreci özelinde, üç boyutlu modellemedeki evrim aşamaları, evrim aşamalarına etken parametreler belirlenmiş. Belirlenen parametrelerin, endüstriyel tasarımın ön tasarım, prototipleme ve seri üretim için hazırlık aşamalarına etkenlik dereceleri saptanmaya çalışılmıştır. 3 boyutlu modellerin endüstriyel tasarım sürecindeki farklı işlev ve nitelikleri tespit edilerek modelleme aşamaları isimlendirilmiştir. Süreç içerisinde 3 boyutlu modelin geçirdiği evrime etki eden modelleme parametreleri açıklanarak literatüre katkı sağlanmaya çalışılmıştır. 3 boyutlu modellemedeki etken parametrelerin anlaşılmasıyla; tasarım eğitiminde veya endüstrisinde ihtiyaç duyulan modelleme yeteneklerinin tespit edilmesinde ve bu yeteneklerin kazandırılmasına yönelik stratejilerin oluşturulması konusunda fayda sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to investigate effective parameters that lead to the evolution steps of the computer-aided 3D modeling in the context of the industrial design process during the early design stage, prototyping, and preparation for mass production applications. The design processes in new product development, computer-aided 3D modeling, prototyping, and preparation activities for mass production were examined to understand the evolution of 3D modeling process. After the introduction to basic concepts of the subject, a research survey was conducted to investigate the evolution of the 3D models within industrial design process. In line with the data obtained from the survey, 3D modeling behaviors of the designers were analyzed, and five different behavior patterns were observed. Afterward, semi-structured interviews were conducted with the participants who exhibited each behavioral pattern. The evolution stages of 3D modeling and the effective parameters for these evolution stages have been determined. The intention, here is to designate the effectiveness of these parameters in the early design, prototyping, and preparation activities for mass production. As a result, the modeling stages were defined by determining the different functions and qualities of 3D models in the industrial design process. The aim is to contribute to the literature by indicating the modeling parameters affecting the evolution of the 3D model during the process. Findings will be beneficial in determining the modeling skills needed in design education or the industry and in creating strategies for gaining these skills.