Fasiyal sinir arazına uğratılan sıçanlarda, insan göbek kordonu kökenli mezenkimal kök hücre ve amniyotik membran uygulamalarının, sinir rejenerasyonu üzerine etkilerinin davranış modellerine göre değerlendirilmesi ve histolojik olarak incelenmesi
Evaluation and histological examination of the applications of human umblical cord originated mesenchimal stem cell and amniotic membrane on nerve regeneration according to behavioral models in rats subjected to the facial nerve arrangement
- Tez No: 717680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERÇİN CAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Periferik sinir hasarları; çeşitli yaralanmalar sonrasında oldukça sık görülen ve uygulanan tedaviye rağmen genellikle yetersiz fonksiyonel geri dönüş, progresif kas erimesi ile sonuçlanarak devamında kalıcı psikolojik sorunlarla sonuçlanan çarpıcı tablolardır. Son yıllardaki süreçte, periferik sinir onarımları için cerrahi tekniklere alternatif yöntemler tanımlanmaya başlanmıştır. Kök hücrelerin indüklendiği farklı hücrelere sınırsız zaman diliminde dönüşebilme yeteneklerinin bulunması onları moleküler biyoloji ve biyomühendislik alanında ilgi konusu haline getirmekte ve kök hücreler üzerinde yapılan araştırma modalitelerinin rekonstrüktif cerrahide kullanılmasını olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, deneysel fasiyal sinir yaralanmasında insan göbek kordonu ve amniyotik mebran kaynaklı mezenkimal kök hücre uygulamasının, periferik sinir rejenerasyonu üzerine etkisinin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Deney hayvanları her grupta 6 denek (n:6) olacak şekilde, Wistar grubu sıçanlar seçilerek tasarlandı: 1.grup hariç ratların sağ fasiyal sinirinde yaklaşık 0,5mm'lik defektler oluşturulup, 2.grupta sinir rekonstrükte edilmeden bırakıldı, 3.-4.-5. ve 6. grupta primer cerrahi onarım uygulandı. 4. gruba amniyotik mebran kaynaklı, 5.gruba insan göbek kordonu kaynaklı, 6.gruba ise her iki kaynağı içeren kök hücre uygulaması yapıldı. Fonksiyonel geri dönüş“Nesnenin Dokusunu Ayırt Etme Testi”ve“Nesnenin Konumunun Belirlenmesi Testi”ile değerlendirildi. Postoperatif 10.haftada fasiyal sinirden alınan kesitler histomorfoloik olarak incelendi. Bulgular: Davranış deneylerinden sağlanan kronometrik veriler ve sakrifikasyon sonrası deneklerden alınan doku örneklerine yapılan histomorfometrik incelemerle; insan göbek kordonu kaynaklı (UKKH) uygulamasının rejenerasyon sonrası yeni akson üretimi ve myelin formasyonunu destekler şekilde kaydedildi. Sonuç: Çalışma sonunda yapılan biyokimyasal inceleme, histopatolojik görüntülemeler ve diğer fonksiyonel analizler; insan UKKH uygulamasının periferik sinir rejenerasyonunu olumlu yönde etkilediğini, UKKH'in sinirsel farklılaşması sonrası nörotrofik faktörlerin salınımının direk veya dolaylı olarak artırmasının da bu sonuca varılmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Bu çalışmanın gelecekte UKKH uygulamalarının periferik sinir iyileşmesi üstündeki yadsınamaz etkilerinin klinikte profesyonelce kullanılabilmesi adına yapılabilecek pek çok araştırma için basamak teşkil edebilceği düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Peripheral nerve damage which is quite common after various traumas, usually results in insufficient functional recovery, progressive muscle wasting despite the treatment which leads to permanent psychological problems. In recent years, alternative methods to surgical techniques have begun to be defined for peripheral nerve repairs. The ability of stem cells to transform into different cells on which they are induced in, through unlimited time period, makes them a subject of interest in molecular biology and bioengineering, and enables the use of research modalities on stem cells in reconstructive surgery. In this study, it was aimed to determine the effect of human umbilical cord and amniotic membrane-derived mesenchymal stem cell application on peripheral nerve regeneration in experimental facial nerve injury. Materials and Methods: Experimental animals were designed by selecting Wistar group rats, with 6 subjects (n:6) in each group: Except for the 1st group, 0.5 mm defects were created in the right facial nerve of the rats, and in the 2nd group, the nerve was left unconstructed. It was reconstructed by primary surgical repair in group 3-4-5 and 6 respectively. Amniotic membrane-derived stem cells applied to the 4th group and human umbilical cord-derived stem cells to the 5th group, then stem cells containing both sources to the 6th group finally. Functional return was evaluated with the“Object Texture Discrimination Test”and“Object Positioning Test”. Sections taken from the facial nerve at the postoperative 10th week, were examined histomorphologically. Results: With the chronometric data obtained from behavioral experiments and histomorphometric examinations of tissue samples taken from the subjects after sacrification; It was recorded that human supports new axon production and myelin formation after regeneration. Discussion: Biochemical examination, histopathological imaging and other functional analyzes at the end of the study; demonstrated that application positively affects peripheral nerve regeneration, and that directly or indirectly increasing the release of neurotrophic factors after neural differentiation of stem cells helped to reach this conclusion. We think that this study may serve as a stepping stone for many studies that can be done in the future for the professional use of the undeniable effects of human umbilical cord origin stem cell applications on peripheral nerve healing in the clinic.