Avrupa Birliği ve Türk hukukunda icra teşkilatı
Enforcement agency in European Union and Turkish law
- Tez No: 717679
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Cebri icra, borçlunun kendi rızasıyla yerine getirmediği edimin ifasının, alacaklının talebi üzerine devlet eliyle gerekirse zor kullanılarak, alacaklıya hakkının tesliminin sağlanmasıdır. Alacaklı, hakkını ancak devletin cebri icra faaliyetini yürütmekle görevlendirdiği icra organlarınca yapılan icra takibi sonucu elde edebilir. Çünkü Modern hukuk sistemleri bakımından, hakkın bizzat elde edilmesi (ihkak-ı hak) kural olarak yasaktır. İcra hukukunda icra faaliyetini gerçekleştiren icra organları ve bu organların bir araya gelerek oluşturduğu bir icra teşkilatı bulunmaktadır. İcra teşkilatı kapsamında karşılaştırmalı hukuktaki bir çok ülke hukukunda, icra hukukunun medeni usul hukukunun bir alt dalı olarak ifade edildiği, çoğu zaman yargılama usullerine ilişkin kanunların belirli bölümlerinin icra hukukuna ilişkin düzenlemelere ayrıldığı dikkat çekmektedir. Çalışmada Avrupa Birliğine üye bazı ülkeler ve Türk Hukukunda yer alan icra teşkilatları mukayeseli olarak incelenmiştir. Global çevrelerde artık ülke hukuklarından ziyade, kıta ve dünya hukuk sistemlerinin konuşulduğu günümüzde, çalışmanın amacı, Türk icra teşkilatının, Avrupa ülkeleri standardını yakalaması için ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Execution is called the procedure by which the performance of the act that the debtor did not perform of his own accord is ensured by the delivery of his right to the creditor, using force if necessary by the state at the request of the creditor. The creditor can obtain his right only as a result of the enforcement proceedings conducted by the executive bodies entrusted by the State with carrying out the enforcement activities of the State. Because from the point of view of modern legal systems, obtaining the right in person (ihkak-i hak), as a rule, is prohibited. In executive law, there are executive bodies that perform executive activity and an executive organization formed by dec these bodies come together. It is worth noting that in the law of many countries in comparative law within the framework of the enforcement agency, enforcement law is expressed as a sub-branch of civil procedural law, most often certain parts of the laws on judicial procedures are divided into regulations on enforcement law. In the study, some member states of the European Union and the executive agencies in Turkish Law were examined in comparison. Nowadays, when continental and world legal systems are no longer spoken about in global circles, rather than country laws, the purpose of the study is to shed light on the Turkish executive agency's ability to meet the standard of European countries.