Investigating the effects of sensory processing sensitivity, negative affectivity and conflict resolution styles on relationship satisfaction
Duyusal işlemleme hassasiyeti, negatif duygulanım ve çatışma çözüm stillerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 717686
  2. Yazar: MELİS ZORLULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
There are few studies testing the associations between personality trait Sensory Processing Sensitivity (SPS) and interpersonal relationships and none of them specifically focuses on romantic relationship satisfaction. The current study aimed to determine whether SPS is a risk factor or a susceptibility marker in the context of romantic relationships. Two hundred six University students who have been in a romantic relationship at least for twenty-four months and who are not married filled out the Highly Sensitive Person Scale (HSPS), Revised-Dyadic Adjustment Scale (RDAS), Conflict Resolution Style Scale (CRSS), Positive and Negative Affect Schedule (PANAS) and Risky Families Questionnaire (RF-Q). Multiple Mediation Analyses indicated that both the negative affectivity and negative conflict resolution style significantly mediated the association between the SPS and romantic relationship satisfaction. Moderated mediation analysis indicated that the two-way interaction between SPS and childhood environment on negative affectivity and the same interaction on negative conflict resolution style were not significant. The findings suggest that SPS is an independent risk factor beyond childhood environment for developing negative psychological symptoms. Finally, there were insignificant but positive association between SPS and romantic relationship satisfaction after controlling for negative affectivity and negative conflict resolution style suggesting that two mediator variables are the major components decreasing the relationship satisfaction for Highly Sensitive People (HSP). The current study significantly contributed to the gap in the literature by showing which mechanisms play role between SPS and relationship satisfaction that differs HSP from non-HSP.
Özet (Çeviri)
Duyusal İşlemleme Hassasiyeti (DİH) ve kişiler arası ilişkiler arasındaki bağlantıları inceleyen çok az çalışma vardır ve bu çalışmalardan hiçbiri romantik ilişki tatminini içermemektedir. Bu çalışma, romantik ilişkiler bağlamında DİH'in bir risk faktörü mü yoksa bir ayırıcı yatkınlık etkeni mi olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. En azından 24 aydır devam etmekte olan romantik bir ilişki içerisinde olan ve evli olmayan iki yüz altı üniversite öğrencisi Duyusal İşleme Hassasiyeti Ölçeği (DİH), Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ), Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği (ÇÇSÖ), Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) ve Riskli Aileler Ölçeği'ni doldurmuştur (RAÖ). Çoklu Aracı Analizi sonuçları, negatif duygulanım ve negatif çatışma çözüm stilinin DİH ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide anlamlı bir şekilde aracı değişken (mediator) olduklarını göstermiştir. Yönetici Aracı Analizi (Moderated Mediation) sonuçları, DİH ile çocukluk çevresi arasındaki iki yönlü etkileşimin negatif duygulanım ve negatif çatışma çözüm stili üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığını göstermiştir. Bu bulgulara göre DİH, olumsuz psikolojik semptomlar geliştirmede çocukluk çevresinden öte tek başına bağımsız bir risk faktörüdür. Son olarak, negatif duygulanım ve negatif çatışma çözüm stili kontrol edildikten sonra DİH ile romantik ilişki tatmini arasında istatistiksel olarak anlamsız fakat pozitif yönlü bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Bu bulgu, araştırmada yer alan aracı değişkenlerin Hayli Duyarlı Kişiler'in (HDK) romantik ilişki tatminini düşüren temel bileşenler olduğuna işaret etmektedir. Bu çalışma HDK'leri HDK olmayanlardan ilişki tatmini açısından farklılaştıran, DİH ile romantik ilişki tatmini arasında yer alan mekanizmaları göstererek literatürdeki bu boşluğa anlamlı olarak katkıda bulunmuştur.