Bilim ve sanat merkezi görsel sanatlar alanında yazılmış akademik çalışmaların incelenmesi
Examınatıon of academıc studıes wrıtten ın the fıeld of vısual arts ın the scıence and art center
  1. Tez No: 717687
  2. Yazar: CİHAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖZNÜLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı, Bilim ve Sanat Merkezi Görsel Sanatlar Alanında Yazılmış Akademik Çalışmaları nicelik ve nitelik bakımından incelemektir. Bu amaçla Bilim Sanat Merkezlerinin (BİLSEM) açıldığı 1995 tarihinden 2021 yılına kadar bilim ve sanat merkezleri odağında görsel sanatlar alanı ile ilgili yazılmış toplamda 50 yayın (tez, makale, bildiri vb.) incelenmiştir. Ulaşılan bu çalışmaların verileri, nitel olarak konularına göre kategorize edilirken, nicel olarak frekans ve yüzdelerine göre analizi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırma konusu en çok makale, en az ise tez olarak çalışılmıştır. Konularına göre yüksek lisans, doktora ve bildiri çalışmalarında en çok ele alınan eğitim konusu olurken, makale çalışmalarında ise durum saptama olduğu tespit edilmiştir. Yüksek lisans tezi olarak en çok çalışma 2019 yılında en az çalışma ise 2007, 2008 ve 2012 yıllarında yapılmıştır. Doktora tezi ise her yıl birer adet olarak yapılmıştır. Çalışmaların yapıldığı yıllara göre makaleler 3'er ve 2'şer adet olmak üzere yayınlanmıştır. Bildirilerin en çok 2014 ve 2018 yıllarında yayınlandığı görülmüştür. Yayınlandıkları üniversiteye bakıldığında en fazla çalışma 3 yüksek lisans tezi ve 4 doktora tezi olarak Gazi Üniversitesidir. Konularına göre incelendiğinde en fazla eğitim konusunda yazıldığı (5 Yüksek lisans, 3 doktora tezi) görülmüştür. Makalelerin ise 9'unun durum tespiti çalışması, 6'sının ise eğitim konulu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the Academic Studies Written in the Field of Science and Art Center Visual Arts in terms of quantity and quality. For this purpose, a total of 50 publications (theses, articles, papers, etc.) written on the field of visual arts, in the focus of science and art centers, from 1995 when Science and Art Centers (BİLSEM) were opened, until 2021. While the data of these studies were categorized according to their subjects qualitatively, they were interpreted quantitatively by analyzing them according to frequency and percentages. According to the findings obtained from the research, the research topic was studied mostly as an article and at least as a thesis. According to their subjects, it has been determined that while it is the most discussed education subject in master's, doctoral and paper studies, it is determined that there is a situation determination in article studies. As a master's thesis, the most work was done in 2019, and the least work was done in 2007, 2008 and 2012. The doctoral thesis was done as one each year. According to the years of the studies, 3 and 2 articles were published. It was seen that the most of the papers were published in 2014 and 2018. Looking at the university they are published in, the most studies are Gazi University as 3 master's theses and 4 doctoral theses. When examined according to their subjects, it was seen that most of them were written on education (5 master's and 3 doctoral theses). It was determined that 9 of the articles were about due diligence studies and 6 of them were about education.