Okul ve öğretmen performanslarının katma değer modellemesi ile değerlendirilmesi
Evaluation of school and teacher performances using value added modeling
  1. Tez No: 717703
  2. Yazar: ALİ TEMURTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇOBANOĞLU AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de okul ve öğretmen performanslarının değerlendirilmesi için objektif kanıtlar sunabilecek genelleştirilmiş süreklilik modeli aracılığıyla örnek bir uygulamanın gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla, öğretmenlerin ve okulların öğrencilerin akademik başarılarındaki gelişime katkısı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 12 farklı ortaokulda okuyan 1565 ortaokul öğrencisi ile bu öğrencilerin fen bilimleri, matematik, sosyal bilgiler ve Türkçe derslerine giren toplam 215 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında aynı öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıfta girdikleri sınavların fen bilimleri, matematik, sosyal bilgiler ve Türkçe alt testlerine ait veriler kullanılmıştır. Verilerin analizi için R yazılımında GPVam paketi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında öğretmenlerin ve okulların katma değer puanlarından okul türünün (kamu veya özel) etkisini arındırabilmek adına okul türü değişkeni modele dahil edilmiştir. Araştırma sonunda öğretmenlerin ve okulların öğrencilerin gelişimi üzerindeki etkileri model aracılığıyla kestirilen EBLUP değerleri aracılığıyla belirlenmiştir. Buna göre, öğretmenlerin ve okulların farklı alt testler için belirlenen katma değer puanlarının farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca, farklı yıllardaki öğretmen ve okul katma değer puanları arasındaki korelasyon değerleri her bir alt test için ve etkinin incelendiği yıl için değişkenlik göstermektedir. Farklı yıllardaki katma değer puanları arasındaki korelasyon değerlerinin düşük olması testlerin içeriğinin yıllara göre farklılaşması olarak yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre genelleştirilmiş süreklilik modelinin öğretmen ve okul performanslarının değerlendirilmesi sürecine dahil edilerek sürece objektif bir boyut kazandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to carry out an exemplary application through the generalized persistence model that can provide objective evidence for the evaluation of school and teacher performances in Turkey. For this purpose, it has been tried to determine the contribution of teachers and schools to the development of students' academic achievement. The study group consists of 1565 secondary school students studying in 12 different secondary schools in Antalya and a total of 215 teachers who teach these students' science, mathematics, social sciences, and Turkish lessons. The data included results of science, mathematics, social sciences, and Turkish subtests for the same students in their 6th, 7th and 8th grades. The GPVam package in R software was used for the analysis of the data. The school type variable was included in the model to eliminate the effect of school type (public or private) from the value-added scores of teachers and schools. The effects of teachers and schools on the development of students were determined through the EBLUP values estimated through the model. It was observed that the value-added scores determined for different subtests of teachers and schools differed. In addition, the correlation values between teacher and school value added scores in different years vary for each subtest and for the year in which the effect was examined. The low correlation values between the value-added scores in different years were interpreted as the variation in the content of the tests by years. According to the results of the study, it is suggested that the generalized persistence model can be included in the process of evaluating teacher and school performances to provide an objective dimension to the process.