Anonim şirketlerde oy hakkından yoksunluk
  1. Tez No: 717715
  2. Yazar: HAZAL MERVE BARKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Anonim şirketlerde oy hakkından yoksunluk”başlıklı tezimizde, oy hakkının özellikleri ve kapsamının belirlenmesi üzerinden, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 436. maddesinde öngörülen oy hakkından yoksunluk düzenlemesi incelenmiştir. Genel anlamıyla, pay sahibi ile şirket arasındaki menfaat çatışmasında şirketin menfaatini korumayı amaçlayan oy hakkından yoksunluk düzenlemeleri, aynı zamanda kişinin kendi davasının yargıcı olamayacağı genel hukuk kuralının da bir yansımasını oluşturmaktadır. Pay sahiplerinin kişisel konumu nedeniyle öngörülen bu düzenlemelerle oy hakkının kullanması engellenmektedir. Bu çalışmada pay sahiplerinin oy hakkından yoksunluğu, söz konusu hükümlerin mehazı ve genel olarak oy hakkı dikkate alınarak, yoksunluk hükümlerinin maddi ve kişisel uygulama alanları ve diğer yönetsel haklara etkisi ile bu hükümlere aykırılığın yaptırımı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Deprivation of voting rights in joint stock companies”, the regulation of deprivation of voting rights stipulated in Article 436 of the Turkish Commercial Code No. 6102 has been examined through the determination of the characteristics and scope of the voting right. In general terms, deprivation of voting rights, which aim to protect the interests of the company in the conflict of interest between the shareholder and the company, also constitutes a reflection of the general law rule that the person cannot be the judge of his own case. Due to the personal position of the shareholders, the exercise of their voting rights is prevented by these regulations. In this study, the effect of the deprivation provisions on the material and personal application areas and other administrative rights and the sanction of violation of these provisions are examined, taking into account the shareholders' deprivation of voting rights, the scope of the provisions in question and the right to vote in general.